המחאה בבלפור, הערב
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חמישה עצורים במחאות בירושלים; אלפים הגיעו לבלפור

המשטרה חילקה דוחות על אי שמירת מרחק ועל אי עטיית מסכות וכרזה למפגינים לשמור על ההנחיות. אך למרות הפצרות המשטרה והמארגנים, משתתפים רבים לא שמרו מרחק • חשוד נעצר לאחר שהשליך בקבוק תבערה לעבר שיירת כלי רכב בירושלים, התנגד למעצר ותקף שוטרים
רועי ינובסקי, ורד פלמן וגילי כהן
26 בספטמבר 2020
16:25
עודכן ב 00:38

תמה ההפגנה שנערכה הערב (שבת) בכיכר פריז בירושלים, אליה הגיעו אלפי מפגינים כשקראו קריאות נגד השחיתות השלטונית ונגד ראש הממשלה נתניהו. בהפגנה התפתחו עימותים בין שוטרים למפגינים, וחמישה מפגינים נעצרו. השוטרים חילקו יותר מ-150 דוחות למשתתפים שלא עטו מסכה או לא שמרו על מרחק. 

להפגנה בכיכר פריז קדמה שיירת כלי רכב המונית שהגיעה באופן מתואם לירושלים. אדם נעצר בחשד שהשליך בקבוק תבערה לעבר שיירת כלי רכב בירושלים, התנגד למעצר ותקף שוטרים. שוטר שהיה באירוע פונה לקבלת טיפול רפואי. 

תנועת המחאה "קריים מיניסטר" פרסמה לקראת תום המחאה: "נתניהו ראה אלפיי מפגינים שומרים על ריחוק וקוראים ביבי הביתה - והמשטרה החליטה לקחת את החוק לידיים ולפוצץ את ההפגנה. בסביבות השעה 21:45, ללא כל התראה מוקדמת ובמטרה ברורה להלהיט את הרוחות, המשטרה הפרה את פסיקת בג"ץ ופירקה באלימות את מערכת הכריזה". מהמשטרה נמסר: "בזמן פעולות השוטרים הוחרמו כמה כלי הרעשה לסוגיהם מידי מפגינים שלא צייתו להנחיות, בהתאם להחלטת בג"ץ, וזאת לאחר שניתנו על ידי המשטרה כמה אזהרות בנושא". 

על אף שהתיקון לחוק הקורונה הגדול שמונע הפגנות לא אושר בכנסת, מפגינים רבים ברחבי הארץ טענו שהמשטרה מונעת מהם להגיע לירושלים. מוחים בכביש 443 סיפרו ששוטרי מג"ב לא איפשרו מעבר למפגינים, גם ברמת השרון ובבאר שבע התקבלו דיווחים דומים. עורך הדין דניאל חקלאי, המייצג חלק מהמפגינים, ציין בדף הפייסבוק שלו: "אין לאיש רשות לקבוע מתי מותר למפגינים לפקוד את המקום ומתי לא. גם משטרת ישראל חייבת לנהוג לפי החוק".

בעקבות הדיווחים, השוטרים במחסומי הדרכים הונחו לאפשר מעבר של מפגינים. בהודעה שפרסמה המשטרה נכתב: "השוטרים במחסומים הונחו לאפשר לכל אדם הגעה למחאות והמשטרה אף נערכת לקיומן בגבולות החוק ובהתאם לתקנות. לצערנו קיימים נהגים רבים המשתמשים בתקנות לרעה בניסיון לשבש את פעילות האכיפה ולנוע לצורך שלא הוגדר כחיוני ומותר בעת הזו, מה שמחייב את השוטרים לבצע בדיקות ולהפעיל שיקול דעת היכן שנדרש. לצד זאת, מקרים נקודתיים שהועלו בהם השוטרים פעלו תוך שיקול דעת מוטעה, טופלו והנהלים חודדו בהתאם". 

המשטרה הודיעה שתאכוף הפגנות את התקנות הנוגעות למניעת הצטופפות, שמירת מרחק של שני מטרים בין המפגינים וחובת עטיית מסכה. המחאות החלו הערב לאחר שוועדת החוקה של הכנסת התפזרה אתמול לפני תחילת הסגר ללא אישור הגבלת ההפגנות. חברי כנסת מאופוזיצייה הגישו 4,000 הסתייגויות לתיקון לחוק הקורונה הגדול, כדי לעכב ולמנוע את אישור הגבלת ההפגנות. בליכוד האשימו: "האופוזיציה מתנהלת בחוסר אחריות בשעת חירום לאומית ואינה מאפשרת לאשר את החוק בגלל האובססיה שלה לאפשר את פסטיבל ההפגנות".

מסתמן: לא תוגש הצעה להגבלת ההפגנות באמצעות תקנות לשעת חירום

בשל התנגדות כחול לבן והיועץ המשפטי לממשלה, מסתמן כי לא תוגש לממשלה הצעה להגבלת ההפגנות באמצעות תקנות לשעת חירום. אתמול פורסם בחדשות הערב כי שר הבריאות יולי אדלשטיין מתכוון להגיש לאישור הממשלה תקנות לשעת חירום שבכוחן להגביל הפגנות, שיפעלו עד לאישור התיקון לחוק הקורונה הגדול בכנסת.

המטרה היא לאפשר הגבלה של המחאה דרך אישור בממשלה, לאחר שהדבר לא עבר את אישור הכנסת. בשל כך, מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור חזי לוי, התבקש להציג חוות דעת נגד התקהלויות, כדי לתמוך בתקנות שיגבילו הפגנות. בכחול לבן מתנגדים למהלך.