לחימה בקרבך
צילום מסך

בכיר אזרי: "במקום שארמניה תתלונן על ישראל – שתפסיק את הכיבוש"

יועצו המיוחד של נשיא אזרבייג'ן לכאן רשת ב: "אנחנו פועלים כדי לעצור את הפרובוקציה של ארמניה"
ערן סיקורל
30 בספטמבר 2020
14:26

"ארמניה היא זו שביום ראשון פתחה במתקפה צבאית על אזרחים אזרים", כך סיפר היום (רביעי) בראיון מיוחד לכאן רשת ב היקמט הגייב, יועצו המיוחד של נשיא אזרבייג'ן אילהם אלייב, בהתייחס לקרבות בין ארצו לבין ארמניה בחבל נגורנו קרבך. עוד ציין הגייב: "הארמנים פתחו באש ארטילרית כבדה על אזרים שמתגוררים באזור הגבול, כתוצאה מכך הצבא האזרי נאלץ להגיב במטרה לאכוף את השלום ולעצור פרובוקציות ארמניות נוספות". 

האזינו לריאיון המלא עם הבכיר האזרי היקמט הגייב לכאן רשת ב 

הבכיר האזרי אף התייחס לדרישה הארמנית מישראל להפסיק מכירת נשק לארצו. בהקשר זה אמר: "אזרביג'ן מעריכה מאוד את השותפות האסטרטגית עם ישראל. במקום להתלונן על ישראל, מוטב שארמניה תפסיק את מדיניות הכיבוש. השאלה שלי לארמניה היא מה החיילים שלכם עושים בשטח הריבוני של אזרביג'ן? למה ביצעתם טיהור אתני נגד אזרחים אזרים בשנות ה-90 במחוז הוג'ארי? אלה השאלות שהארמנים צריכים להשיב עליהן". הגייב הוסיף כי הרכש הצבאי של אזרבייג'ן מיועד כולו למטרות הגנתיות: "אנחנו משתמשים בנשק הזה, אך לא נגד מטרות אזרחיות".

בנוגע לתהליכים שאמורים לקרות כדי שהלחימה תיפסק השיב הגייב: "המסר שלנו הוא שארמניה צריכה לגמור עם הכיבוש שלה. מועצת הבטחון של האו"ם קבעה זאת באופן ברור בהחלטותיה. נסיגה ללא תנאים. הכיבוש הארמני הוא איום מרכזי לשלום וליציבות. אנחנו קוראים למבצע הזה מבצע לאכיפת שלום משום שאנחנו רוצים להביא את ארמניה למצב של שלום. קצנו בהרפתקנות הצבאית של ארמניה, אם הם יפסיקו את הכיבוש העימות יגמר".