בני גנץ
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

גנץ: לא מתנצל בפני אף אחד, כרגע צריך להגביל הפגנות

על רקע המאבק על הסגר וההגבלות החדשות, יו"ר כחול לבן לכאן רשת ב: "אני חוזר וקורא למפגינים מצד אחד ולציבור החרדי ומנהיגיו מצד שני – תבינו 'ושמרתם לנפשותיכם מאוד'. זה לא יהיה סוכות רגיל – מציע לכולנו לשמור על הכללים" • ניסנקורן: הזכות לבריאות גוברת כרגע על זכות ההפגנה
דקלוינסון
01 באוקטובר 2020
08:05
עודכן ב 11:15

המאבק על ההפגנות והוויכוח סביב הגבלות קורונה: יו"ר כחול לבן ושר הביטחון, בני גנץ, התייחס הבוקר (חמישי) לביקורת שנשמעה כלפי סיעתו סביב אישור החוק להגבלת הפגנות, ואמר: אני לא מתנצל בפני אף אחד, כרגע צריך להגביל הפגנות. שר המשפטים אבי ניסנקורן אמר לכאן רשת ב כי הזכות לבריאות גוברת כרגע על זכות ההפגנה.

האזינו לריאיון עם בני גנץ

בריאיון לירון דקל וחיים לוינסון בכאן רשת ב הדגיש גנץ כי הוא לא מזלזל בזכות להפגין, אך הוסיף כי "אני שנתיים תחת התקפות ומקבל את זה באהבה. מדובר באנשים נהדרים שנאבקים על מה שהם מאמינים, אני רק מרים דגל ואומר זה יחזור – כרגע צריך שיהוי בעניין הזה".

בהתייחס להגבלות על התפילות, אמר: "אני מכבד גם אנשים שהיו רוצים להתפלל ואנחנו עכשיו מונעים מהם את מה שהם היו רוצים להתקהל בהיקפים גדולים – מציע לכולנו לשמור על הכללים". "אני חוזר וקורא למפגינים מצד אחד ולציבור החרדי ומנהיגיו – תבינו 'ושמרתם לנפשותיכם מאוד'. זה לא יהיה סוכות רגיל – אין מה לעשות", ציין גנץ.

ניסנקורן: ברגע שהמשק יחזור לפעילות חלקית - ההפגנות יחזרו

גם שר המשפטים אבי ניסנקורן התייחס היום לסוגיית הגבלת ההפגנות. בריאיון לתמר אלמוג ומוטי גילת אמר ניסנקורן: "הזכות לבריאות גוברת כרגע על זכות ההפגנה. ברגע שהמשק יחזור לפעילות חלקית - ההפגנות יחזרו לאיך שהן היו קודם, בתוך כמה שבועות.

האזינו לריאיון המלא עם שר המשפטים אבי ניסנקורן בכאן רשת ב

"אני לא נכנס לשאלה מה היו השיקולים לצמצום ההפגנות של אחרים, אלא לשיקולי כחול לבן. לא רצינו לצמצם זכות הפגנות אבל כשראינו את מספרי החולים והמתים, אנחנו באמת בסכנה. זה לא יהיה פחות מקילומטר כרגע - מה שצריך להוביל זה קיום הוראות הסגר, וצריכים לראות שהתחלואה יורדת. אי אפשר לומר שזה אזורים מסוימים, כמעט כל המדינה ערים אדומות".

על הטענה כי לא אוכפים את ההגבלות במגזר החרדי, אמר שר המשפטים: "בכל אזור צריך לעשות אכיפה, נתנו כלים למשטרה. עד היום לא הייתה מספיק אכיפה".

על מינוי פרקליט מדינה, השר לא נתן תשובה ישירה, לאחר שבראיון הקודם לכאן רשת ב לפני כמה שבועות, הבטיח שהמינוי יוצא לדרך: "זה חשוב, מסכים שיש פה נושא שצריך להיות מטופל".

עימות חריף בקבינט הקורונה התפתח אתמול בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לגנץ. ראש הממשלה ציין בדיון שהסגר הנוכחי פחות טוב מהסגר הראשון ושצריך להדק את הסגר ולצמצם את מרחק היציאה מהבית מקילומטר לכמה מאות מטרים. גנץ השיב שהבעיה היא בשכנוע של הציבור ולא בהידוק של ההנחיות, והוסיף כי יש צורך לבחון מדוע הסגר לא עובד.

השר שטייניץ קרא להגביל את היציאה מהבית ל-100 או 200 מטרים, ועל כך אמר גנץ: "אנחנו משגעים את הציבור". בשלב זה נתניהו צעק על גנץ: "אתה לא תגיד לי מה אנחנו משגעים או לא משגעים. מותר לראות את הנתונים ולשנות את ההתייחסויות. אם הסגר לא עובד הוא לא עובד".

כשנשאל על הוויכוח בקבינט הקורונה בינו לבין נתניהו, השיב גנץ: "לא כל דבר זה חילופי קולות. רה"מ חשב שנכון להדק את הסגר ואני חשבתי שלא נכון כי יש הנחיות לכאן ועכשיו. זה בסדר שיש חילוקי דעות". יו"ר כחול לבן הוסיף כי "אנחנו נמצאים במצב חמור מאוד מבחינה רפואית, מבחינת המגפה. זה מצריך ניהוג לאומי יציב, לא להיגרר אחרי ויכוחים פוליטיים כל הזמן".

אתמול אישרה הממשלה כהוראת שעה את ההגבלת ההפגנות למרחק של עד קילומטר מהבית ובקבוצות של עד 20 אנשים, כבכל התקהלות במרחב הציבורי. זאת במסגרת תקנות סמכויות מיוחדות שאושרו להתמודדות עם הקורונה. השרים אסף זמיר, יזהר שי ואורית פרקש מכחול לבן הצביעו נגד.