העימות בין טראמפ וביידן
אי-פי

לא טראמפ ולא ביידן - מי הפסיד בעימות?

מצד אחד – נשיא מכהן עם שורה של סקנדלים שמעיבים על כהונתו, ומהצד השני – מתמודד מבוגר, מנומנם ולא כריזמטי שמייחל לכך שיש מספיק אמריקנים שרוצים לראות את טראמפ מחוץ לבית הלבן | האזינו לפרק 8 בהסכת "אמריכאן"
אמריכאן
01 באוקטובר 2020
22:16

העימות הנשיאותי הראשון במערכת הבחירות בארה"ב: מצד אחד – נשיא מכהן עם שורה של סקנדלים שמעיבים על כהונתו, ומהצד השני – מתמודד מבוגר, מנומנם ולא כריזמטי שמייחל לכך שיש מספיק אמריקנים שרוצים לראות את טראמפ מחוץ לבית הלבן. פרק 8 בהסכת "אמריכאן" עוסק בסיפור שמאחורי העימות, כולל הרגעים הגדולים, סקרי דעת הקהל והפרשנויות. המפסיד אגב, לא היה אחד משני המתמודדים על הבמה.

 האזינו לפרק 8 בהסכת "אמריקכאן"

ג'ו ביידן יצא סוף סוף מהמרתף של הבית שלו ממנו הוא ניהל את הקמפיין בחצי השנה האחרונה, טראמפ יצא מאזור הנוחות בבית הלבן. בעימות אין טלפרומטר, אין יועצים שלוחשים על האוזן. אסור לגמגם, אסור למצמץ. ב-3 בנובמבר תחליט ארצות הברית אם היא ממשיכה לעוד ארבע שנות טראמפ, או הולכת לדרך חדשה, אחרת, דרך שעליה יכול לעלות גם העולם כולו. אז לא – אין פה מקום לטעויות.

 ד"ר הורוביץ' רוזן: "טראמפ עוסק שוב ושוב בדיון על מי מפריע לו להתקדם ולמה האמת שלו לא נשמעת"

"ביידן הגיע כמישהו שטראמפ ניסה בכל מאודו לצייר אותו כחלש כזקן כסנילי, כמישהו שלא בטוח במה שהוא אומר", אומרת ד"ר שני הורביץ-רוזן, יועצת תקשורת אסטרטגית ומרצה לתקשורת ותרבות, ממונקלייר סטייט יוניברסיטי. לדבריה, "הוא הגיע כמישהו מבוגר מאוד, איטי מאוד שיש לו מין אנרגיה כזאת מאוד מאוד חלשה. רף הציפיות ממנו היה יחסית נמוך. טראמפ מגיע כנשיא מכהן - וכשהוא מגיע לדיבייט הוא תמיד נבחן ביכולת שלו להקשיב למישהו אחר. טראמפ בעצם נמצא בבועה משל עצמו. בעצם אף אחד כמעט לא מאתגר אותו ביום יום, ופתאום מגיע מישהו ואומר לו: רגע רגע אתה לא בסדר".

עוד ציינה ד"ר הורוביץ'-רוזן: "טראמפ עוסק שוב ושוב בדיון על מי מפריע לו להתקדם ולמה האמת שלו לא נשמעת. וזאת גם הייתה הנקודה שממנה הוא הגיע לעימות. החוויה שלו היא שהוא כל הזמן נמצא בעימות על הלגיטימיות שלו כנשיא, וזאת הנקודה שממנה הוא הגיע".

כל אחד מהמתמודדים הגיע מהעמדה שונה. ביידן, מוביל כרגע בסקרים בפער של כ-7%. הוא לא מועמד בטוח לניצחון, אבל הוא כבר עכשיו גורם לדמוקרטים לפנטז על הבית הלבן יותר מבעבר. טראמפ מגיע מעמדת הנשיא המכהן עם שיעור תמיכה נמוך לכל אורך הקדנציה, ושורה של סקנדלים, כמה מהם שפורסמו רק בשבועות האחרונים. הוא נמצא מאחור בסקרים, גם במדינות מפתח, והוא ממש לא רוצה להיות נשיא של כהונה אחת.

המתמודדים נשאלו על משבר הקורונה, המשבר הכלכלי, הפגנות השחורים בארצות הברית, ההישגים של כל אחד מהמועמדים לאורך השנים ועוד שלל סוגיות בוערות. לכל נושא הוקדשו 15 דקות, לכל מתמודד היו שתי דקות בלבד לענות על השאלה, ולרוב הדקות האלה משמשות אותם להסביר למה הם צודקים והיריב טועה. אלה תמיד החוקים של עימותים וככה זה עבד כל השנים - אבל הפעם החוקים נשברו.