תיעוד הפגיעה

מאיץ, פוגע ובורח: תיעוד פגיעת כלי הרכב בהפגנה בתל אביב

נהג מכונית עבר בין המפגינים שחסמו את הכביש ונמלט לאחר שפגע במפגינה. זמן קצר לאחר מכן תועד הרכב כשהוא עובר במחסום קורונה. גורמים במשטרה: פרטי הנהג בידינו - נגיע אליו עוד הערב • 12 מפגינים נעצרו בהפגנה • ועדת החוקה של הכנסת אישרה הערב את התקנות הממשלתיות, ובהן הגבלת ההפגנות לקילומטר אחד מהבית, ולעד 20 בני אדם במקום אחד
הדס גרינברג איתי שיקמן ויערה שפירא
01 באוקטובר 2020
20:49
עודכן ב 23:22

כאלף מפגינים מתנועת הדגלים השחורים קיימו הערב (חמישי) תהלוכת מחאה ברחובות תל אביב, נגד התקנות החדשות שאישרה ועדת חוקה להגבלת הפגנות. כלי רכב שנכנס אל התהלוכה, פגע בשתי מפגינות ונמלט. מתמונות שפורסמו זמן קצר לאחר האירוע נראה הרכב כשהוא עובר במחסום קורונה של המשטרה לא הרחק מזירת האירוע. על פי ההערכות השוטרים במחסום לא היו מודעים לאירוע. גורמים במשטרה אישרו כי יש בידיהם את פרטי הנהג וכי יגיעו אליו עוד הערב.

זמן קצר לאחר הפגיעה אמר מפקד המשטרה בהפגנה בתל אביב לכאן חדשות כי לא היה ניסיון דריסה. עשרות שוטרים ליוו את התהלוכה. השוטרים עצרו 12 מפגינים וחילקו עשרות דוחות בגין הפרת הנחיות משרד הבריאות.  

תיעוד האירוע בתל אביב 

מוקדם יותר אישרה ועדת החוקה של הכנסת את התקנות הממשלתיות, ובהן הגבלת ההפגנות לקילומטר אחד מהבית, ולעד 20 בני אדם במקום אחד. מתנועת הדגלים השחורים נמסר בתגובה על אישור התקנות: ״לא את הנגיף הם מנסים לעצור, אלא את ההתנגדות לנתניהו. את המחיר ישלמו מאות אלפי אזרחים ואזרחיות שיפשטו רגל, וייכנסו לחובות בגלל האובססיה של נתניהו". 

התקנות אושרו הלילה לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט קבע אתמול שאין תוקף להגבלת הפגנות למרחק של עד קילומטר מהבית, עד שהממשלה תתקין תקנות מתאימות. הסיבה לכך היא שהתיקון שמגביל הפגנות נעשה בחוק הקורונה הגדול, שהוא חוק מסגרת - המסמיך את הממשלה להתקין תקנות מתאימות להחלטות חירום. ולכן, אישור החוק בכנסת בלבד אינו מספיק, והדבר מחייב קביעת תקנה ספציפית בנושא. 

זהו הלילה השני של מחאות, לאחר שאתמול אלפים הפגינו ברחבי הארץ נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, ובפרט סמוך למעונו בירושלים. בתחילה התקהלו כאלף מוחים באזור גשר המיתרים בכניסה לירושלים. חלקם עלו על הכביש וחסמו אותו. לאחר מכן, צעדו המפגינים לעבר מעון ראש הממשלה.