קושנר ומוחמד בן סלמאן בריאד, 1 בספטמבר 2020
צילום: אי-פי

בכיר סעודי: התעוזה הפלסטינית לתקוף את מדינות המפרץ - פסולה

השגריר בארצות הברית וראש המודיעין הסעודי לשעבר, בנדר בן סולטאן, השיב לביקורת הפלסטינית על מדינות המפרץ שנירמלו את היחסים עם ישראל בביקורת משלו - "המטרה שלהם צודקת, אך הם כושלים". החוקר הסעודי עבד א-רזאק אל-קוואסי לכאן חדשות: "מדינות המפרץ לא יסייעו למי שאין להם מוסר של אחווה וכבוד"
רועי קייס
06 באוקטובר 2020
09:05

הדיו על הסכמי הנורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות ובחריין החלה להתייבש, אבל הנושא ממשיך להעסיק את העולם הערבי ולהיות לנושא דיון לוהט ברשתות החברתיות. מה שממשיך להעסיק את הציבור במדינות המפרץ הוא התגובה הפלסטינית הזועמת על ההסכמים, שהאשימה את המפרציות בבגידה ובתקיעת סכין בגב. בין המגיבים להאשמות אלה בלט השבוע קולו של  בנדר בן סולטאן, שגריר סעודיה בארה"ב לשעבר וראש המודיעין עד 2014 שהתבטא בחריפות נגד הפלסטינים.

"לא מפתיע שהם משתמשים בביטויים כמו 'בוגדים' ו'תקיעת סכין בגב', כי ככה הם נוהגים זה עם זה", אמר בן סולטאן. "התעוזה שלהם לתקוף את מדינות המפרץ לא סתם לא מקובלת, היא פסולה לחלוטין. הסוגייה של הפלסטינים היא סוגייה צודקת, אבל הסנגורים שלהם כושלים".

בשיחה ששודרה אמש (שני) בחדשות הלילה בכאן 11 אמר חוקר השפות והפובליציסט הסעודי עבד א-רזאק אל-קאווסי כי "הרשות הפלסטינית שרדה בזכות כספי מדינות המפרץ. מדינות המפרץ לא ימשיכו לחכות לעד ולא ימשיכו לסייע לאנשים שאינם רציניים בעניין הקמת מדינה ושאין להם מוסר של אחווה וכבוד".

אולם למרות אותו כעס על הפלסטינים, נראה שרכבת הנורמליזציה עוד לא עוברת בריאד. הסיבות לכך מגוונות – החל ממעמדה של סעודיה בעולם הערבי והמוסלמי, דרך מחוייבותה ליוזמת השלום הסעודית ועד הפער הדורי בין המלך לבנו. "בשנה הבאה נראה שלפחות מחצית מהמדינות הערביות יחתמו על הסכמי שלום", אמר אל-קוואסי. "מובן הדברים אינם קלים, אך אני חושב שסעודיה בדרך לחתימה על הסכם".