-
צילום: פלאש 90

בשורה או סכנה? באקדמיה שוקלים לקצר את משך השיעורים

סגן הרקטור באוניברסיטה לכאן רשת ב: "האתגר הגדול ביותר הוא להשאיר את הסטודנטים מחוברים, הם לא בנויים לשבת שעה וחצי בשיעור". נשיא האוניברסיטה העברית על הלמידה המקוונת: זה לא אופטימלי
לירן כוג'הינוף
07 באוקטובר 2020
07:48

השפעה נוספת של נגיף קורונה על האקדמיה הישראלית - באוניברסיטת תל אביב שוקלים לקצר את משך השיעורים. סגן הרקטור באוניברסיטה, הפרופסור אייל זיסר, הסביר הבוקר (רביעי) לכאן רשת ב את ההיגיון שמאחורי ההצעה. "האתגר הגדול ביותר הוא להשאיר את הסטודנטדים מחוברים. שיעור ברוב האוניברסיטאות נמשך שעה וחצי, סטודנטים היום לא בנויים לשבת שעה וחצי בשיעור. אנחנו לא מדברים על הפחתה של חומר, אבל אולי לערוך שיעורים של 45 דקות". 

פרופסור זיסר הוסיף כי הוא מודאג מהלמידה המקוונת: "זום זה אתגר לחלק מהסטודנטים, שלפעמים קשה להם לא בגלל הרמה של החומר, אלא שקשה להם למצא זמן פנוי או את הפינה השקטה בבית. זה משהו שמאוד מטריד אותי - איך אתה מגיע אליהם ועוזר להם". את התועלת של הלמידה המקוונת, טוען זיסר, ניתן יהיה לבחון רק בהמשך. " אנו נראה את התוצאות כשהם יסיימו את התואר או כשנחזור מהקורונה והם יחזרו לחיים בקמפוס", כך לדבריו. 

בד בבד, נשיא האוניברסיטה העברית, הפרופסור אשר כהן, מודה כי הלמידה דרך הזום אינה אופטימלית ואומר כי "בהינתן זה שאין לנו ברירה אחרת, מצאנו אלטרנטיבה סבירה". פרופסור כהן הוסיף שהמצב קשה במיוחד לתלמידי השנה הראשונה: "אנחנו מאמינים שלתלמידי שנה א' חשוב מאוד לבלות זמן ראשוני בקמפוס כדי להבין את המערכת, להבין מהם הלימודים ולהתרשם יותר טוב מהאקדמיה. לצערנו אנחנו לא יכולים לעשות את זה". 

בעוד שאיכות ההוראה בקמפוסים דרך הזום מעוררת ויכוח רב, פרופסור כהן מבטיח "כל מי שילמד בהוראה מקוונת מלאה, ישיג את הרמה הנדרשת לקבלת תואר ורכישת מידע מספק". עוד סיפר נשיא האוניברסיטה העברית כי הקורונה עזרה להאיץ את הלמידה המקוונת. "לפעמים מהפכות נכפות. היינו מבצעים את המעבר ללמידה מקוונת ממילא - אבל בקצב מתון יותר. כשהקורונה תיעלם מחיינו ההוראה לא תחזור להיות מה שהיא הייתה, היא לא תהיה מקוונת באופן מלא, היא תהיה משהו באמצע".