פרשת ילדי תימן
צילום: ארכיון המדינה

הנשיא דחה את בקשת החנינה עבור הרב עוזי משולם

משולם הנהיג התבצרות חמושה במסגרת מאבקו בפרשת ילדי תימן
אוריה אלקיים
07 באוקטובר 2020
14:53

נשיא המדינה ראובן ריבלין דחה היום (רביעי) את הבקשה לחנינה מלאה עבור הרב עוזי משולם, שהנהיג התבצרות חמושה במסגרת מאבקו בפרשת ילדי תימן.

ריבלין: "פרשת חטיפתם של ילדי תימן, מזרח ובלקן היא כפצע צורב בלב האומה כולה. הילדים והילדות שנעלמו, ההורים הצעירים שנותרו ללא מענה, הכאב הנורא וסימני השאלה שמסרבים להרפות, מצווים על כולנו להכיר בפרשה. הדרך לתיקון העוול, ככל הניתן, הוא בחובתה של המדינה להכיר בעוול ולפעול ללא לאות להמשך חשיפת כלל המידע אודות הפרשה״.

הרב משולם, הורשע בשורה ארוכה של עבירות שבגינן נגזר עליו עונש מאסר בן שמונה שנים ומאסר מותנה בן שנתיים. ביוני 1999 הורה נשיא המדינה דאז על הקלה בעונש המאסר והוא סיים את מאסרו ביום, לאחר שריצה כחמש שנות מאסר וחודשיים. ביוני 2013 נפטר משולם.

ריבלין הוסיף כי "במענה שהועבר לבני משפחתו הובהר כי הנשיא בחן בעין יסודית את הבקשה. עוד הודגש כי לא נעלמה מעינו השפעתו של הרב על השיח הציבורי בישראל בעניין חטיפת ילדי תימן, מזרח ובלקן גם בתקופה בה היו שמנעו מלהעלותו לדיון פומבי. הרב היה מהראשונים לחשוף את סיפורן הכואב של המשפחות ואת הפצע השותת בלבן, ולמאבקו הציבורי הייתה השפעה מכרעת על הקמתה של ועדת החקירה בנושא בשנת 1995.

עם זאת, נוכח חומרת המעשים שבגינם הורשע ובמיוחד אחריותו לתקיפתם של כוחות המשטרה ולסכנה לשלומם של תושבי הסביבה במהלך העימות, סבר הנשיא כי הדרך לתיקון העוול כלפי יוצאי תימן, מזרח ובלקן, איננה במתן חנינה מלאה, שלאחר המוות לרב עוזי משולם".