ארכיון
צילום: אי-פי

ההסכם עם איחוד האמירויות יובא לממשלה ביום שני

הממשלה והכנסת יתבקשו לאשר את הסכם הנורמליזציה, ללא תיאום עם כחול לבן • יו"ר ועדת החוץ והביטחון צבי האוזר: נתניהו חייב להציג את כל פרטי ההסכם, הכנסת לא תהיה חותמת גומי
יערה שפירא
08 באוקטובר 2020
14:44
עודכן ב 16:12

ראש הממשלה נתניהו הודיע היום (חמישי) כי יביא לאישור הממשלה והכנסת את הסכם הנורמליזציה בין ישראל לבין איחוד האמירויות. הממשלה והכנסת יתבקשו לאשר את הסכם הנורמליזציה, ללא תיאום עם כחול לבן, כמתחייב בהסכם הקואלציוני.

יו"ר ועדת החוץ והביטחון צבי האוזר קרא לנתניהו להציג בפני הוועדה את ההסדרים שנחתמו מול איחוד האמירויות וגם מול בחריין בטרם יאושרו במליאת הכנסת, לרבות פרטים מסווגים שאינם מופיעים בלשון ההסכמים.

"ראש הממשלה חייב להציג בפני ועדת החוץ והביטחון את כל פרטי ההסכמים לרבות הפרטים החסויים, המשמעויות הביטחוניות וההשלכות הצפויות", הדגיש האוזר. "אסור שהכנסת תהיה חותמת גומי של הממשלה. בנוסף על רה״מ להציג בפני הוועדה את פרטי מזכר ההבנות שנחתם עם בחריין ושלא יוצג לאישור מליאת הכנסת".

לאחר חתימת הסכמי הנורמליזציה מול איחוד האמירויות ובחריין, פרסם הבית הלבן לפני כשבועיים את פרטי ההסכמים. בהסכם עם איחוד האמירויות ובהצהרת השלום עם בחריין לא מוזכרת מדינה פלסטינית, ולא מוזכר פתרון שתי המדינות. עם זאת, כן מצוין שהצדדים מחויבים להמשיך במאמצים להשיג פתרון כולל, מציאותי ובר-קיימא לסכסוך הישראלי-פלסטיני, ובהסכם עם האמירויות נאמר כי הפתרון יושג במשא ומתן ויענה על הצרכים הלגיטימיים ועל השאיפות של שני העמים.

לפני יומיים נפגשו שר החוץ גבי אשכנזי ומקבילו האמירתי עבדאלה בן זייד בברלין, ובפגישה הושגה התקדמות משמעותית בניסוח הוויזות שיאפשרו לישראלים לטוס לאמירויות, ולאמירתים לעשות את הדרך ההפוכה ללא צורך בדרכון זר או בהסדר מיוחד. לפי גורמים המעורים בנושא, בשיחות עלה הרצון המשותף לקדם במהירות ובעדיפות גבוהה את העניין.

ההכנות למפגש החלו לפני כשלושה שבועות, במהלך שיחות שקיים שר החוץ של גרמניה עם שר החוץ האמירתי ושר החוץ גבי אשכנזי. אשכנזי הבין שהשניים מעוניינים לקיים מפגש אך שלא ניתן לקיימו כעת בירושלים או האמירויות, ולכן הציע את ברלין. עוד נודע לכאן חדשות, כי מי שיזם את הסיור באנדרטה לזכר היהודים שנרצחו בשואה הם האמירתים. מדובר בגורם הרשמי הערבי הבכיר ביותר שמגיע למקום.

בהצהרת שרי החוץ בתום הפגישה ביניהם אמר גבי אשכנזי: "כולי הערכה לדיאלוג הפורה בינינו ובטוחני כי הוא יסיע בפתרון הסוגיות שעומדות לפנינו. ההסכם יסיע ליציבות ואולי להסכמים נוספים ולאתגרים אחד מהם הוא מגפת קורונה. מדובר בעידן חדש שבו נראה אזרחים מהאמירויות מבקרים בישראל באתרים הקדושים וכנראה ישראלים מבקרים במהרה באמירויות".

"דנו בשיתופי פעולה עתידיים: אשרות, שגרירויות, הסכמי כלכלה ואני מקווה שבקרוב נוכל לחתום על הסכמים נוספים. ההסכמים האלה בין המדינות הם גם תוצר של פעילות דיפלומטית רבת שנים שהניחו את היסודות לשיחות עם האמירויות. הדרך היחידה לפתרון של שלום מושג באמצעים דו צדדיים. אני קורה בהזדמנות זאת לפלסטינים לשוב לשולחן המשא ומתן. רק ככה נוכל להגיע לפתרון הסכסוך. ככל שנדחה אותו אנחנו מעבירים לדור העתיד מציאות קשה יותר". 

שר החוץ האמירתי עבדאלה בן זייד אמר במסיבת העיתונאים המשותפת: "לפני שלושה עשורים גרמניה אוחדה וכעת אנו נפגשים בברלין ומקווים שנכתוב כאן היסטוריה. אחרי שיחות השלום בוושינגטון אנחנו רואים את חזון האמירויות לאזור שלנו. החשיבה המסורתית לא תמיד אפשרה התקדמות, באמירויות אנחנו רוצים לעבוד לקראת שלום. אני רוצה להבטיח לכם שההזדמנויות באזור שלנו קיימות. היחסים בין המדינות שלנו מצוינות אבל אנחנו מודאגים מטרור. האמירויות, גרמניה וישראל רוצים יותר יציבות באזור. היום יש תקווה לפלסטינים ולישראלים כדי שהם יוכלו לעבוד לקראת 2 מדינות". 

לפני שבועיים דווח בעיתון "א-שרק אל-אוסט" מפי גורמים יודעי דבר כי ארצות הברית וסודאן הגיעו ל"הסכם עקרוני" בכל הנוגע לנרמול היחסים "של העולם הערבי עם ישראל". לפי הדיווח, בח'רטום הצליחו להשיג ערבונות לקבלת סיוע כלכלי ולהקלה בקבלת הלוואות במסגרת ההסכם שכולל חבילת תמיכה של שבעה מיליארד דולרים שיועברו להם מוושינגטון.