כ"ץ, ארכיון
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

שר האוצר: תקציב המדינה ל-2021 יוכן כבר בחודש דצמבר

משרד האוצר: חוקי ההסדרים יוגשו יוגשו לאישור הממשלה
ליאל קייזר
11 באוקטובר 2020
16:43

הקרב על התקציב: שר האוצר ישראל כ"ץ הודיע הערב (ראשון) כי תקציב המדינה לשנת 2021 וחוקי ההסדרים יוכנו באוצר ויוגשו לאישור הממשלה במהלך חודש דצמבר השנה. 

"בימים הקרובים יתקיים באוצר דיון מאקרו לקביעת יעדי התקציב ובמקביל תתבצע עבודת ההכנה המקצועית בהתאם למסגרת שנקבעה", נכתב בהודעת משרד האוצר. כ"ץ עצמו אמר כי "כפי שהתחייבתי, משרד האוצר מגבש את הצעת חוק תקציב 2021 באופן מקצועי ובהתאם לכל התהליכים ולוחות הזמנים הנדרשים. התקציב ייתן מענה לצורך להתמודד עם התמשכות מגפת הקורונה לצד הצורך להצעיד את המשק חזרה לתעסוקה מלאה ולפעילות וצמיחה".

במקום להתמודד עם הבעיות: התקציב הפך למאבק פוליטי - פרשנות

שר הביטחון ויו"ר כחול לבן בני גנץ התייחס ביום שישי למשבר המחודש סביב העברת התקציב ואמר כי ימנע מראש הממשלה בנימין נתניהו "לפגוע באזרחי ישראל". לדברי גנץ, גם בליכוד ישנם קולות שתומכים בעמדת מפלגתו כחול לבן. "מי שמנסה לשסות אותנו אחד בשני ייכשל. כל האופציות על השולחן ושום צעד לא יישלל", כתב גנץ בעמוד הפייסבוק שלו. 

השרה לנושאים אסטרטגיים אורית פרקש הכהן מכחול לבן הבהירה כי אם התקציב לא יעבור - כולם צריכים לדעת שנתניהו רוצה בחירות. "אם אין תקציב עד 23 בדצמבר – 90 יום אחרי כן יש בחירות. מי שיגרום לזה יפגע באזרחים", אמרה פרקש הכהן בריאיון לשרון וכסלר ואורי לוי בכאן 11. 

גנץ קרא יום לפני כן לנתניהו לדרוש ממשרד האוצר להתחיל להכין את תקציב 2021. לדברי גנץ, כל סיכול של אישור התקציב משמעו העדפת שיקולים אישיים על פני טובת אזרחי ישראל. למרות הרטוריקה החריפה שבה השתמש, בשיחות סגורות אומרים גורמים בכירים בכחול לבן שלצד הדרישה לאישור התקציב, הם אינם מציבים אולטימטום או איום לצד אותה דרישה. לא איום בבחירות וגם לא איום לעצור העברות תקציביות נקודתיות בוועדת כספים (במידה שלא יאושר תקציב כולל).