רה"מ נתניהו
צילום: חיים צח, לע"מ

הממשלה אישרה את ההסכם עם איחוד האמירויות

ההסכם יובא לאישור הכנסת ביום חמישי • בסוף השבוע שוחח נתניהו עם יורש העצר של אבו דאבי והמנהיגים סיכמו להיפגש בקרוב • הממשלה אישרה את העלאת 2,000 יהודים מאתיופיה
גילי כהן ויערה שפירא
12 באוקטובר 2020
11:31
עודכן ב 12:08

הממשלה אישרה היום (שני) את הסכם הנורמליזציה עם איחוד האמירויות. ביום חמישי יובא ההסכם לאישור הכנסת. לפני כן, שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו עם יורש העצר של אבו דאבי, מוחמד בן זאיד. שני המנהיגים סיכמו להיפגש בקרוב. נוסף על כך, משלחת אמירתית-אמריקנית, שכוללת שרים מאבו דאבי - צפויה להגיע בשבוע הבא לישראל. חברי המשלחת צפויים להיפגש עם נתניהו, שר החוץ גבי אשכנזי ושר הביטחון בני גנץ. משלחת ישראלית-אמריקנית הכוללת גורמים במשרד רה"מ ומשרד החוץ, צפויה לצאת ככל הנראה בשבוע הבא לבחריין.

נוסח ההסכם עם איחוד האמירויות

הרכב המשלחת שתגיע ארצה טרם נקבע סופית, אך לפי התוכנית צפויים להגיע לפגישות במשרד החוץ ובמשרד ראש הממשלה שני שרים מממשלת האמירויות - כפי הנראה שר הכלכלה ושר האוצר, וכן שליח של הנשיא טראמפ למזרח התיכון אבי ברקוביץ'. ייתכן שגם יועצו של הנשיא וחתנו, ג'ארד קושנר, יגיע להשתתף במפגש, אך הדבר טרם סוכם. מטרת הגעת המשלחת היא חתימה על אחד מבין ההסכמים הקונקרטיים לשיתוף פעולה בין המדינות. ההסכמים המתקדמים ביותר הם בתחום הטיסות והתעופה, הוויזות, שיתוף הפעולה הכלכלי והמדע והטכנולוגיה.

לפני כשבוע נפגשו אשכנזי ומקבילו האמירתי עבדאלה בן זייד בברלין. בפגישה הושגה התקדמות משמעותית בניסוח הוויזות שיאפשרו לישראלים לטוס לאמירויות, ולאמירתים לעשות את הדרך ההפוכה ללא צורך בדרכון זר או בהסדר מיוחד. לפי גורמים המעורים בנושא, בשיחות עלה הרצון המשותף לקדם במהירות ובעדיפות גבוהה את העניין.

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, צבי האוזר, קרא בשבוע שעבר לנתניהו להציג בפני הוועדה את ההסדרים שנחתמו מול איחוד האמירויות וגם מול בחריין בטרם יאושרו במליאת הכנסת, לרבות פרטים מסווגים שאינם מופיעים בלשון ההסכמים. עם זאת, יו"ר הכנסת יריב לוין, השיב כי אין חובה להביא את ההסכם לדיון בוועדה.

לאחר חתימת הסכמי הנורמליזציה מול איחוד האמירויות ובחריין, פרסם הבית הלבן לפני כשבועיים את פרטי ההסכמים. בהסכם עם איחוד האמירויות ובהצהרת השלום עם בחריין לא מוזכרת מדינה פלסטינית, ולא מוזכר פתרון שתי המדינות. עם זאת, כן מצוין שהצדדים מחויבים להמשיך במאמצים להשיג פתרון כולל, מציאותי ובר-קיימא לסכסוך הישראלי-פלסטיני. בהסכם עם האמירויות נאמר כי הפתרון יושג במשא ומתן ויענה על הצרכים הלגיטימיים ועל השאיפות של שני העמים.

הממשלה אישרה את העלאת 2,000 מבני הפלשמורה

הממשלה אישרה היום גם את העלאתם של 2,000 בני הפלשמורה הממתינים במחנות באתיופיה ושהוריהם נמצאים כבר בארץ.הכוונה להעלותם עד סוף שנת 2020 ולכל היותר בתחילת 2021. הצעת המחליטים להעלאתם המיידית באה על רקע עדויות על מצבם התזונתי הקשה הנובע מעליית מחירי המזון בתקופת הקורונה.

שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה התייחסה בריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב למהלך: "אני מתכוונת לשים קץ לסוגייה ולסגור את המחנות - בסך הכול ממתינים שם כ-8,000 איש, 4,500 איש מקרבת משפחה מדרגה ראשונה. אני מתכוונת להביא מתווה לסיום הסוגייה בתקציב, ולא בשיטת הסלמי".

אושר מינוי פרקש-הכהן לשרת התיירות

עוד אושר בישיבת הממשלה היום מינוי אורית פרקש-הכהן מכחול לבן לשרת התיירות, במקומו של אסף זמיר, שהודיע לפני עשרה ימים על התפטרותו מהממשלה. בפוסט שכתב בעמוד הפייסבוק שלו הסביר זמיר עם התפטרותו: "אני חרד למדינה. חרד שהיא על סף שבר מוחלט. וברור לי שזה לא ישתנה כל זמן שנתניהו הוא ראש הממשלה. משבר הקורונה על השלכותיו הנוראיות נמצא במקרה הטוב במקום השני בסדר העדיפויות של ראש הממשלה. השיקולים האישיים והמשפטיים הם אלה שעומדים בראש מעיניו של נתניהו. זה ניכר בכל צעד ושעל".