עובדים במחלקת קורונה בשערי צדק 23.09.20
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

הוויכוח בקבינט הקורונה: האם גני הילדים ייפתחו ביום ראשון?

נתניהו סבור כי יש להמתין להגעה ליעדים שהגדיר משרד הבריאות, בעוד שגנץ חושב כי יש לאפשר הקלות כל עוד נמשכת הירידה בתחלואה • בכירי משרד הבריאות הביעו התנגדות לפתיחת מקומות העבודה שאינם מקבלים קהל
גילי כהן וליאל קייזר
12 באוקטובר 2020
17:50
עודכן ב 20:35

הוויכוח על הקלות בסגר: קבינט הקורונה יתכנס היום (שלישי) אחר הצוהריים לדון במועד תחילת השלב הראשון בהקלות בסגר, הכולל את פתיחת גני הילדים ומקומות העבודה שאינם מקבלים קהל. בחדשות הערב בכאן 11 דווח אתמול כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מעוניין להמתין ליעד התחלואה שקבע משרד הבריאות - 2,000 מאובחנים חדשים ביום, ואילו ראש הממשלה החליפי בני גנץ סבור כי ניתן לבצע הקלות גם אם היעד לא הושג אך יש מגמה של ירידה בתחלואה. 

בתוך כך, כמה שרים העלו הצעות אחרות, כמו פתיחת מערכת החינוך הפרטית עד גיל שלוש. השר דרעי תומך בהטלת סגר על הערים האדומות ופתיחה לחלוטין של הערים הירוקות.

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, אמרה הערב כי גני הילדים ייפתחו כאשר נעמוד במדדי התחלואה. בתדרוך היומי שלה אמרה ד"ר אלרעי-פרייס כי כרגע אנו לא עומדים במדדים ולכן גני הילדים לא ייפתחו. היא התייחסה לאמירותיהם של מנכ"ל המשרד פרופסור חזי לוי והמשנה לו פרופסור איתמר גרוטו שאמרו כי גני הילדים ייפתחו: "גרוטו אמר שהוא מאמין שעד יום ראשון נעמוד במדדים - 2,000 מאומתים ביום ומקדם הדבקה 0.8. כשנגיע ליעד הזה בהחלט נפתח את גני הילדים".

עוד הודיעה היום ד"ר אלרעי פרייס על שינוי בהתוויות לבדיקות קורונה. מעתה יבוצעו בדיקות סקר לאזרחים תושבי ערים אדומות וגם, כפי שפורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11, יבוצעו בדיקות סקר לעובדי הוראה.

מפורום הגנים הפרטיים הודיעו בתגובה לעמדת משרד הבריאות: "ילדי הגנים והוריהם לא ימתינו לכם עם סטופר להודעה ברגע האחרון. ביום ראשון אנחנו פותחים את הגנים ומאפשרים לגלגלי המשק לשוב לפעילות".

גורמים בממשלה: מקומות העבודה נסגרו בחטא

באשר לפתיחת עסקים, בכירים במשרד הבריאות הביעו בדיונים מקדימים לישיבת קבינט הקורונה התנגדות לפתיחת מקומות העבודה שאינם מקבלים קהל - בגלל המסר הפסיכולוגי שפתיחת מקומות העבודה תעביר לציבור, לפי אותם בכירים ממשרד הבריאות. במהלך דיונים פנימיים אמרו נציגי המשרד שפתיחת מקומות העבודה תשדר לציבור מסר שלפיו הסגר הסתיים והציבור יפרוק כל עול.

גורמים בממשלה מתחו ביקורת חריפה על משרד הבריאות, ואמרו כי מקומות העבודה נסגרו בחטא. עוד אומרים גורמים בממשלה כי לא היה צורך בריאותי לסגור את מקומות העבודה והשארתם סגורים מטעמים שאינם בריאותיים היא מהלך "הזוי".

מוקדם יותר היום המדינה הודיעה לבג"ץ כי אין כוונה להאריך את מצב החירום המיוחד מעבר למחר. משמעות הדבר שמגבלות ספציפיות, הכוללות גם איסור הפגנות, לא יהיו תקפות ממחר. הודעת המדינה הגיעה במענה לעתירת התנועה לאיכות השלטון.

מספר המתים מקורונה בישראל עלה היום ל-2,021, כך לפי נתוני משרד הבריאות שפורסמו הערב. מנתוני המטה לביטחון לאומי עולה כי בשבוע החולף מתו 241 בני אדם מהנגיף ברחבי הארץ, ירידה מהשבוע שלפניו שבו מתו 251. עוד עולה מהנתונים כי מספר המחלימים היומי עולה על מספר הנדבקים - מגמה הנמשכת יותר משבוע. מגמת ירידה נמשכת גם בכמות החולים שבמצב קשה ומספרם עומד היום על 827. מספר המונשמים עומד על 237.