גבי ברבש

פרופ' גבי ברבש על הטיפול המועדף באדמו"ר מבעלז: השקעה ב-VIP היא רכישת מניה טובה

מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר בריאיון לכאן רשת ב: בתי החולים מגיבים אחרת לאנשים שיש להם חשיבות או השפעה ציבורית
קלמן-ליברמן
13 באוקטובר 2020
09:19

פרופ' גבי ברבש, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות, התייחס הבוקר (שלישי) לפרסום בעיתון "הארץ" ולפיו האדמו"ר מבעלז קיבל טיפול מועדף מבית החולים הדסה לאחר שנדבק בקורונה. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב אמר פרופ' ברבש כי בתי החולים מגיבים אחרת לאנשים שיש להם חשיבות או השפעה ציבורית. "השקעה באדמו"ר היא רכישה של מניה טובה", אמר.

פרופ' ברבש התייחס לטיפולים ביתיים שמוענקים בציבור החרדי לחולים במצב קשה ואמר כי זה צריך עורר מחשבה. "אני לא בטוח שההגדרה של סטורציה של חמצן 93%, שמתחתיה חולה נחשב קשה, זו הגדרה נכונה. לא בטוח שאנחנו לא נגררים לטיפול בהרבה מדי חולים בבתי החולים שאם הייתה מערכת טובה יותר לטפל בהם בקהילה כמו שקורה אצל החרדים".

ברבש הסביר: "אם היה בא אלי הבית הרופא ולוקח לי בדיקת דם לראות מדדי דלקת ולראות שאני לא בדרך לסערה, ונותן לי מחולל חמצן, אני מעדיף להישאר בבית ולא ללכת לבתי חולים. כמו שהם בנו בצורה פירטית את המערכת שלהם, אני שואל את עצמי מה היה קורה אם קופות החולים היו מקימות צוותים כאלה שלוקחים חולה לבית חולים אם הוא ירד לרמות סטורציה שמחייבות אשפוז. האם החולה הזה שנע בין 93-89 אחוזי סטורציה לא יכול ליהנות מטיפול טוב בבית ולא להעמיס על בתי החולים? צריך לממן רופאים ואחיות שילכו הביתה ולעשות את זה".

פרופ' ברבש התייחס לעלויות של מהלך כזה: "זה יעלה אלף שקלים ביום? עדיף על 4,000 שקל אשפוז בבית חולים ליום. אתה שם את החולים האלה במחלקה כמו זומבים. צוות מטפל בהם מרחוק, הם מבודדים מהמשפחה ורואים רק מסכות. אני חושב שצריך לשאול את השאלות האלה".