-
צילום: מאיר ועקנין, פלאש 90

חלקי פלסטיק, בדלי סיגריות ומסכות - זוהי הפסולת המזהמת את חופי הים

מנתוני דוח של המשרד להגנת הסביבה עולה שבחוף פולג הסמוך לנתניה נמצא ריכוז גבוה של פסולת בהשוואה לחופים אחרים. המקור: הזבל שהמתרחצים השאירו אחריהם. מנגד, באשדוד נמצאה כמות הפסולת המועטה ביותר
יפעת גליק
14 באוקטובר 2020
05:09

דוח חדש של המשרד להגנת הסביבה וחקר ימים ואגמים לישראל מצביע על חלקי פלסטיק וקלקר, שקיות, נייר, בדלי סיגריות, עטיפות מזון, כוסות ופחיות, המהווים את עיקר הזבל בחופי הים שלנו. לראשונה הופיעו ברשימת הפריטים המזהמים גם מסיכות וכפפות, על אף שהבדיקה התבצעה טרם החלה מגפת קורונה.

מנתונים שפורסמו במוסף "הזמן הירוק" אתמול (שלישי) בחדשות הערב, עולה כי בחוף פולג הסמוך לנתניה נמצא ריכוז גבוה של פסולת בהשוואה לחופים אחרים - ככל הנראה בשל קרבה לחוף מוסדר והנגישות הגבוהה יותר לחוף. על כן, מקור הפסולת היא מקומית: מה שהמתרחצים הישראלים השאירו אחריהם. 

עוד מצביע הדוח כי בחוף גלים הסמוך לחיפה, נמצא הריכוז הגבוה ביותר של פסולת פלסטיק. החוקרים מעריכים כי מחצית מהפסולת הזו מקורה בישראל ומחציתה השנייה מחו"ל. מנגד, באשדוד נמצאה כמות הפסולת המועטה ביותר, מפני ששם רצועת החוף צרה וכנראה יש בה פחות רוחצים.

הדוח המדובר בדק לראשונה את תמונת המצב גם באילת, שם נמצאו במים בעיקר חלקיקי פלסטיק קטנים. כמו כן, לא נמצאו בכלל חלקי פלסטיק גדולים שמאפיינים את חופי הים התיכון. לאילת לא זורמים נחלים, ולכן מקור הפלסטיק הוא בעיקר ממה שקורה בתוך המים, פנימה.