מתוך הכתבה

בעקבות חשיפת כאן חדשות - רשות האוכלוסין: נשים מאתיופיה שהיו קורבנות סחר לא יגורשו עד החלטת שר הפנים

בחודש שעבר פורסם בכאן 11 על הכוונה לגרש נשים מאתיופיה שבדרכן לישראל סבלו מסחר, אונס ועינויים, ושוהות בישראל כבר 10 שנים • נציגת משרד הפנים בדיון בכנסת: "ריכזנו את הנתונים האישיים והנושא הזה יונח על שולחנו של שר הפנים" • ח"כ מיכאלי בדיון: מקרה ייחודי בחומרתו וברמת הזעזוע שהוא מעורר | צפו בכתבה
ורד פלמן
14 באוקטובר 2020
10:12

בעקבות חשיפת כאן חדשות: קורבנות הסחר, האונס והעינויים המיועדות לגירוש לא יגורשו עד החלטת שר הפנים בעניינן. בדיון מיוחד בוועדת המשנה לסחר בבני אדם בכנסת הציגה את ההחלטה נציגת רשות האוכלוסין וההגירה מיכל יוספוב. בחודש ספטמבר פרסמה הבימאית שירלי ברקוביץ' בכאן 11 את הכוונה לגרש את 27 נשים שנחטפו מאתיופיה, נמכרו לסוחרים בבני אדם במצרים - ושוחררו אחרי עינויין בגבול עם ישראל.

יוספוב אמרה בדיון: "ריכזנו את הנתונים האישיים והנושא הזה יונח על שולחנו של שר הפנים והוא יבחן את זה כבקשה קבוצתית או פרטנית. ברגע שאנחנו נקבל את ההחלטה של השר אנחנו נדע מה לעשות ומה ההשלכות שלנו כרשות על כך. הנתונים טרם הונחו על שולחן השר".

מנהלת היחידה למאבק בסחר בבני אדם במשרד המשפטים, עו"ד דינה דומיניץ, אמרה שצריך לוודא שגירוש הנשים לא ישים אותן בסכנה. בכך רמזה דומיניץ שניתן לבסס את מניעת גירוש הנשים בעמידה באמנה בינלאומית למניעת סחר בבני אדם, לפיה אסור לגרש חזרה קורבנות סחר שיש חשש לחייהם במדינות מוצאם.

בשנת 2010 נחטפו 27 נערות בנות 20-13 מאתיופיה לסיני. הנערות הוחזקו בסיני שלושה חודשים בתנאים קשים ונדרשו לשלם כופר בעבור השחרור. בשנת 2011 שוחררו הנשים ליד הגבול עם ישראל ומאז הקימו כאן חיים חדשים ומשפחות. משרד הפנים הוציא לנשים צווי גירוש חזרה לאתיופיה, שם מאיימות עליהן סכנות נידוי, חרם, עוני ומוות.

"הלכנו בערך ארבע שעות, לא הבנתי שחוטפים אותי. הכל היה חשוך, הכניסו אותי לחדר וסגרו עליי", סיפרה דסטה, אחת מהקורבנות. "בסיני לא נתנו לי לישון שלושה חודשים, היו מרביצים לנו כשאנחנו עומדות בלי בגדים", סיפרו שתי נשים. חלק מהעדויות מזעזעות במיוחד: "שלושה חודשים עברתי עם בגד אחד. אנסו אותנו. זה היה כמו משחק בשבילם", "הרביצו לנו עם ברזל. מוציאים אחת-אחת, עושים סימן ושמים אותה בשמש - בכל יום. היו מנסים כל מיני דרכים כדי לגרום לנו לשלם. איימו עלינו שיימכרו את חלקי גופנו".

יו"ר ועדת המשנה למאבק בסחר בנשים, ח"כ מרב מיכאלי מהעבודה שיזמה את הדיון, אמרה בסופו: "מדובר במקרה ייחודי בחומרתו וברמת הזעזוע שהוא מעורר בכולנו. הדין הוא ברור – אין כל דרך להחזיר את הנשים לארץ המוצא שלהן ויש להסדיר את מעמדן בהקדם ולסיים את הסאגה הזו. וגם מעבר לדין, ראוי שמדינת ישראל תפגין ותיישם אנושיות מול נשים שממש הושחתו בסחר ועינויים".