מיקי זוהר, אביחי מנדלבליט, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מנדלבליט: לא ארתע מאיומים; זוהר: הוא צריך להתפטר

יו"ר הקואליציה לכאן רשת ב: "מנדלבליט בסוף היה חייב להגיש את כתבי האישום האלה, אחרת ניצן לא היה מרוצה. נדרוש בדיקה מעמיקה". האזינו
מערכת כאן חדשות
14 באוקטובר 2020
13:23

לאחר שיו"ר הקואליציה מיקי זוהר קרא להתפטרותו, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הגיב היום (רביעי): "איומים למיניהם לא ירתיעו אותי מלבצע את מלאכתי". בהודעה מטעמו נכתב כי "היועץ המשפטי לממשלה פעל לאורך כל תפקידו וימשיך לפעול ללא מורא וללא פחד ומשיקולים ענייניים בלבד, לפי הראיות והדין. הטענה כאילו נסחט או הושפע בהחלטותיו כתובע הכללי של מדינת ישראל משיקולים זרים כאלה ואחרים - היא מופרכת ומגוחכת". 

מוקדם יותר הבהיר חבר הכנסת זוהר בכאן רשת ב כי לא איים על מנדלבליט בריאיון ברדיו 103fm הבוקר, שם אמר שאם מנדלבליט לא יתפטר ויבטל את כתבי האישום נגד ראש הממשלה, ייחשפו עוד הקלטות שלו. בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" הסביר זוהר כי לא הייתה לו כל כוונה לאיים, אך הוא עומד על כך שעל היועץ להתפטר. 

יו"ר הקואליציה התייחס להקלטות מנדלבליט, שנחשפו אמש בחדשות 12, ואמר שהיועץ המשפטי לממשלה צריך להתפטר משום שנראה כי הגיש את כתבי האישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בגלל שהיה נתון לסחיטה. לדברי זוהר, לא ידוע לו אם ישנן עוד הקלטות של מנדלבליט, נוסף על אלו שפורסמו אמש, והוא אינו יודע מה מקורן של ההקלטות שנחשפו. יושב ראש הקואליציה הוסיף ששמערכת המשפט בישראל זקוקה לתיקון עמוק בעקבות ההתפתחויות האחרונות. 

האזינו לריאיון עם מיקי זוהר בכאן רשת ב

"כשמנדלבליט אומר ששי ניצן לא סגר לו תיק כמו שרצה, שיחפה לו על איזה עניין - אנחנו מבינים שמנדלבליט היה חייב להגיש את כתבי האישום האלה, אחרת ניצן לא היה מרוצה" אמר. "נדרוש בדיקה מעמיקה. כל מה שאמרתי - צדקתי. לאורך כל הזמן הזה טענתי שמנדלבליט היה חייב לקבל החלטה אחת - הגשת כתבי אישום נגד ראש הממשלה - כי הוא היה חייב להתיישר עם שי ניצן ולהגיש כתבי אישום נגד ראש הממשלה".

לשאלה אם היועץ נסחט על ידי פרקליט המדינה שי ניצן ולכן הגיש את כתבי האישום נגד נתניהו, השיב זוהר: "זה נראה בדיוק כך. כל מי שרואה את זה ובר דעת לא יכול לחשוב אחרת. לכן קראתי לו להתפטר מתפקידו ואני עומד מאחורי הקריאה הזאת".

בהקלטות שפורסמו בחדשות 12 נשמע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט תוקף את פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן, בשיחות שקיים עם ראש לשכת עורכי הדין לשעבר אפי נוה. בהקלטות היועץ מתח ביקורת על ניצן, שנמנע מלהכריע בתיק שהתנהל נגדו בפרשת הרפז. מנדלבליט אמר על ניצן, בין השאר: "הוא פועל נגדי באופן פסול, ממניעים זרים. הוא יכול להחזיק אותי בגרון".

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, ששמה הוזכר בהקלטות, אמרה שמנדלבליט הוא יעד להתקפות הבוטות ביותר בהיסטוריה של מוסד היועץ המשפטי לממשלה בישראל. את הדברים אמרה זילבר בכינוס לציון 25 שנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין. בד בבד, גורמים בכחול לבן טענו שחבר הכנסת זוהר צריך לסיים את תפקידו כיושב ראש הקואליציה: "הוא מערער מדי יום ביומו את יציבותה של הממשלה, וכל יום שלו בתפקיד מדרדר אותנו לבחירות. לישראל מגיע יותר".

בתטך כך, התנועה לאיכות השלטון הודיעה שפנתה לממלא מקום המפכ״ל, ניצב מוטי כהן, בדרישה לחקור את חבר הכנסת זוהר בחשד לסחיטה באיומים של מנדלבליט, בעקבות דבריו בריאיון ל-103fm. מהתנועה נמסר כי ״זו לא התנהלות של נבחרי ציבור, ובטח לא של מפלגת שלטון. זו התנהלות של חבורה שיכורה מכוח ומאג׳נדה, שעושה הכול כדי להגן על ראש ממשלה הנאשם בשלושה כתבי אישום חמורים, בשביל להישאר בשלטון".