מחסום בכביש 40, השבוע
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

כתר ולא סגר: ההגבלות על הערים האדומות אושרו

למרות נתוני התחלואה: מוסדות החינוך עד גיל 6 ייפתחו גם ברשויות אלו • מנכ"לית משרד החינוך לשעבר: ההחלטה לחדש את הלימודים ברשויות האדומות עלולה להוביל לסגר שלישי • החל מיום שני: יוון תכפיל את מספר הישראלים שיוכלו להיכנס למדינה
כתבי כאן חדשות
16 באוקטובר 2020
12:22
עודכן ב 19:03

ועדת השרים לענייני אזורים מוגבלים אישרה הערב (שישי) את המשך הסגר על הערים האדומות שמשרד הבריאות המליץ להכריז עליהן "אזורים מוגבלים". מדובר ביישובים בני ברק (מרחוב ז'בוטינסקי ודרומה לו), רכסים, אלעד, ביתר עילית, מודיעין עילית ובשכונות רמת שלמה, רמת אשכול, מעלות דפנה ומטרסדורף בירושלים.

בנוסף, למרות נתוני התחלואה, אישרו השרים את פתיחת מערכת החינוך עד גיל 6 ברשויות אלו. תתאפשר כניסה ויציאה מהאזורים המוגבלים לתלמידי חינוך מיוחד, נוער בסיכון ומוסדות חינוך ורווחה שפעילותם הותרה.

מנכ"לית משרד החינוך לשעבר, מיכל כהן, החברה בוועדה המייעצת לממונה על המאבק בקורונה, סבורה כי ההחלטה לחדש את הלימודים ברשויות האדומות מסכנת את כל הישגי הסגר ועלולה להוביל אותנו לסגר ארצי שלישי. כהן קראה למקבלי ההחלטות לחזור בהם מהצעד הזה לאלתר.

מוקדם יותר אישרו הממשלה וקבינט הקורונה את התקנות הדרושות להפעלת השלב הראשון בהקלות הארציות ביום ראשון. יוסרו מגבלות היציאה מן הבית, ייפתחו מקומות עבודה בלי קבלת קהל ויופעלו מעונות היום וגני הילדים עד גיל 6. ייפתחו שמורות הטבע, הגנים הלאומיים וחופי הים ויותר איסוף עצמי ממסעדות. במשרד האוצר אומרים כי פתיחת מקומות העבודה וגני הילדים תחסוך כארבעה מיליארד שקלים בשבוע ותמנע את פיטוריהם של מאות אלפי עובדים.

כמו כן, החל מיום שני יוון תאפשר ל-10,000 ישראלים להיכנס למדינה מדי שבוע. מדובר בכמות הגדולה פי שניים מהמצב הקיים כיום. בעקבות חידוש פעילות נמל התעופה בן גוריון וסיום הסגר, נעשתה פנייה על ידי שגריר ישראל ביוון יוסי עמרני לגורמים בממשל היווני לאפשר את הגדלת מספר הישראלים שיוכלו להיכנס למדינה - היום התקבל האישור לכך. הנוסעים ליוון עדיין חייבים להיבדק לפני הטיסה מישראל. חלקם נבדקים גם בבדיקות מדגמיות עם הגעתם ליוון.

בתוך כך, חבר הכנסת משה גפני תקף את התנהלותו של גמזו וקרא לפטר אותו מתפקידו. לדבריו, "אצל רוני גמזו לא קובע מספר החולים, קובע רק אם מדובר בחרדים. כל המאמצים שנעשו והורידו את מספר החולים בערים החרדיות ובשכונות החרדיות בירושלים הביאו אותו לעשות תרגילים מספריים באישון ליל כדי להכניס את החרדים לסגר. אני קורא לראש הממשלה להפסיק את הפעילות של האיש הזה לאלתר". 

שר הבריאות אדלשטיין גיבה את גמזו ומטעמו נמסר כי "במשך חודשים הוא פועל לילות כימים למען בריאותם של כל אזרחי ישראל ללא הבדל בין מגזר זה או אחר".

בד בבד, משרד הבריאות הורה לצמצם את הפעילות במלוניות הקורונה. מנכ"ל המשרד, פרופסור חזי לוי, הורה כי משפחות מעורבות, שבהן רק חלק מבני המשפחה חולים בקורונה, לא יועברו יותר למלוניות. המשפחות שכבר נמצאות במלוניות ישלימו את תקופת ההחלמה כמתוכנן. מלבד זאת, יצומצם מספר הנדבקים שנשלח למלוניות למקרים חריגים, מקרים סוציאליים שיוגדרו ע"י חטיבת הרפואה במשרד הבריאות ולמבודדי חו"ל.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, עמיחי שטיין, קטי דור ולירן כוג'הינוף