גג תלמוד תורה פרי חדש בבני ברק, יוני 2020

בניגוד להנחיות: הרב קניבסקי הורה לפתוח את הלימודים בתלמודי התורה בריכוזים החרדיים

פרופ' גמזו: פתיחת מערכת החינוך בגילים נוספים - לא מאושרת, היא מסוכנת • בניגוד להנחיית קניבסקי - נשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס הורה בשלב זה שלא לפתוח מחר את הלימודים במוסדותיו • גורמים במשרד החינוך: התפקיד והסמכות שלנו לעסוק בחינוך, לא באכיפה • פרופ' מוטי רביד: "אם יפתחו את מערכת החינוך בציבור החרדי נראה אסון תוך זמן קצר"
עקיבא ווייס קטי דור ולירן כוג'הינוף
17 באוקטובר 2020
15:25
עודכן ב 20:39

מנהיג הציבור החרדי - ליטאי, הרב חיים קניבסקי, הורה הערב (שבת) למנהלי תלמודי התורה בריכוזים החרדים לפתוח מחר את הלימודים. זאת לאחר שלא הצליחו להגיע להבנות סביב מתווה מוסכם בשבוע האחרון. ההוראה של הרב כוללת גם את ה'ישיבות הקטנות', ללא פנימיות לבני 16-13. 

בניגוד להנחית הרב קניבסקי - נשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס, חכם שלום כהן, הורה בשלב זה שלא לפתוח מחר את הלימודים בתלמודי התורה של רשת החינוך של הציבור הספרדי-תורני. בתוך כך, גורמים במשרד החינוך אמרו כאן חדשות כי לא יאכפו את סגירת מוסדות החינוך במגזר החרדי: "התפקיד והסמכות שלהם הינם בחינוך לא אכיפה".

ממונה הקורונה פרופ' רוני גמזו אמר בהצהרתו לציבור הערב: "תודה לציבור שעמד במשך 4 שבועות בהוראות לא פשוטות. כל זאת בתקופה של חגים, תפילות נופש. בעת הזו אני גאה להיות ישראלי. אבל שימו לב זאת איננה יציאה לשגרה, אלו הקלות. אני מבקש לצמצם מפגשים גם אם הם מותרים. תתאפקו מפגישות עם חברים ומחללים סגורים. מסיבות, חתונות והתקהלויות אסורות, אין הפרות פה. הן יחזירו אותנו אחורה מהר מאוד".

גמזו הגיב גם להחלטת הרב קניבסקי ואמר כי פתיחת גני הילדים בערים האדומות אינה חפה מסיכון, אך לא הייתה החלטה פוליטית. "אישרנו בראייה מפוכחת, בהחלטת הדסק החרדי שחי את השטח", אמר ממונה הקורונה. "בפתיחה הזו אין שום מסר לפתיחה נוספת במערכת החינוך. המסר ברור - פתיחת מערכת החינוך בגילאים נוספים לא מאושרת, היא מסוכנת, היא מסוכנת יותר בגילאים גדולים ואף מנוגדת לחוק. היא תחזיר את הערים אחורה ותגדיל את התחלואה. אני מאוד מבקש להימנע מפתיחה של מערכות חינוך של אותם ילדים, של אותם נערים. החינוך הוא ערך עליון, אבל נחזיר את הילדים רק באופן בטוח. אל תזלזלו, זה יכול לקרות כל רגע, במיוחד בערים האדומות".

הרב קניבסקי

הרב קניבסקי |צילום: שלומי כהן, פלאש 90

אחת הסיבות להתעקשות של הרבנים לפתוח את מסגרות החינוך לנוער החרדי הינה דיווחים על מאות בני נוער חרדים שהתדרדרו לסמים ולאלכוהול בשבועות האחרונים. כך פורסם בחדשות השבת בכאן 11. הממשלה הציעה לרבנים לאפשר את פתיחת גני הילדים בערים האדומות בתמורה לסגירת תלמודי התורה, אולם בהתאם לחשש מהתדרדרות הנוער, סירבו לכך הרבנים. 

"נראה אסון תוך זמן קצר"

מנהל בית החולים מעיני הישועה היוצא, פרופ' מוטי רביד, אמר כי אינו משוכנע שהאוכלוסיה למדה לקח מהסגר הקודם, וכי הוא "די בטוח שחלקים גדולים באוכלוסיה החרדית לא למדו". בראיון לתוכנית "מעבירים לראשון" עם ליאת רגב בכאן רשת ב, אמר היום רביד כי ההתנגדויות בציבור הזה לסגר, שנועד למנוע תחלואה, והתפיסה כאילו מדובר בקיפוח, נותרו על כנן והזהיר: "אם יפתחו את מערכת החינוך בציבור החרדי נראה אסון תוך זמן קצר".

רביד הסביר ואמר כי בעוד שילדי הגן אינם מדביקים ואילו האוכלוסייה המבוגרת נזהרת יותר, הילדים ובני הנוער בגילאי 20-7 הינם "מדביקי העל". "אם שיעור ההדבקה הכללי הוא 0.6, אצלם זה 5-2. 15% מכלל החולים אחראים ל-60% מכלל ההדבקות", אמר רביד. 

"מה שמדאיג אותי זה העמימות, פתאום מקבלים נתונים ממוצעים ולא על בסיס עירוני", אמר רביד. "כך שההחלטות מי אדום ומי לא נהיות נושא למשא ומתן פוליטי וללחצים, וזה כלשעצמו כבר לא טוב, כי זה סימן שהמערכת לא למדה. החרדים לא למדו, הם חשבו שזה מזיק להם אך זה מועיל להם". 

אמ"ן: פתיחה לא מבוקרת תוביל להשלכות חמורות

דוח של מרכז המידע והידע של אמ"ן שהופץ אתמול מתריע מפני כניעה ללחצים שיביאו להקלות מהירות מדי ביציאה מהסגר. בדוח מזהירים, בין השאר: "נזכיר כי בתום הסגר הראשון זוהו בארץ כ-20 מאומתים מדי יום, ואילו כיום מזוהים כ-2,000 - ובהתאם ההשלכות של פתיחה לא מבוקרת חמורות בהרבה ביחס לגל הראשון".

במרכז המידע והידע טוכנים כי ישנה חלופה אחת שלא תביא לסגר נוסף או לתמותה רחבת היקף - עמידה איתנה מול לחץ ההקלות. לדברי מחברי המסמך, המוצג כ"עמדה אישית", וככל הנראה נכתב על ידי ראש המרכז, זו ההחלטה הנדרשת לישראל "בימים קשים אלה".

"האתגר העומד לפתחנו הוא אם נצליח לעמוד בכללים שקבענו לעצמנו, או שבדומה ליציאה מהסגר הראשון, הלחצים הגוברים יגרמו ליציאה לא מבוקרת שאינה תואמת למצב התחלואה", נכתב במסמך.

עוד מסבירים כי בהתאם לקצב הקיים של כ-2,000-1,500 נדבקים ביום, ובתרחיש האופטימי שבו מקדם ההדבקה לא יעבור את 1 - סטטיסטית בכל יום כ-50 מהנדבקים יהפכו חולים במצב קשה, ומתוכם 20 ימותו מהנגיף בתוך כחודש. "בחישוב פשוט, ותחת ההנחות האופטימיות הללו, מספר הנפטרים מקורונה בחצי השנה הקרובה יהיה קרוב ל-5000", ציינו במסמך. 

ליברמן: לפתוח את בתי המלון והצימרים

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, קרא היום לפתוח לאלתר את בתי המלון והצימרים בכל הישובים הירוקים, תוך נקיטת אמצעי זהירות, ולאפשר לקיים פעילויות ספורט באוויר הפתוח. ליברמן כתב בחשבון הפייסבוק שלו כי הממשלה חייבת לדעת שאי אפשר לפחד כל הזמן, לוותר למגזר מסוים ולהעניש את כלל אזרחי ישראל. לדבריו, במצב שבו הממשלה רופסת ומאבדת עשתונות חייבים להמשיך ולהפעיל שיקול דעת. ליברמן כתב עוד כי הממשלה נכנעת שוב ושוב למפלגות החרדיות, ומחר ישובו הלימודים לפעילות גם בערים האדומות. עוד הוא ציין כי בחגי תשרי המוני ישראלים טסו לחוץ לארץ, כאשר בארץ התיירות קורסת.

אתמול פורסם בכאן חדשות כי הלחץ לאישור הקלות גובר: לפתיחת הצימרים, למתווה מקל יותר לחתונות ולפתיחת ענפי מסחר נוספים. אך גורמים בממשלה טוענים כי הם מתעקשים להמתין שבועיים, בהתאם לתוכנית המקורית של משרד הבריאות לפני הקלות נוספות.