טילים מוצגים במצעד צבאי באיראן, 2018
צילום: אי-פי

פג תוקפו של אמברגו הנשק על איראן

סיום החרם נקבע בהסכם הגרעין ב-2015. מהיום, טהראן יכולה לסחור לפי חוק בנשק קונבצניונלי, כולל בטילים, בטנקים ובמסוקים
מאיה רכלין
18 באוקטובר 2020
00:55

בחצות הלילה שבין שבת ליום ראשון הסתיים אמברגו הנשק שהוטל על איראן לפני 13 שנה על ידי מועצת הביטחון של האו"ם. מהיום, מותר לאיראן לסחור, לפי חוק, בנשק קונבצניונלי, כולל בטילים, בטנקים ובמסוקים. סיום החרם על איראן נקבע ב-2015, כחלק מהסכם הגרעין בין טהראן למעצמות - צעד אליו התנגדו ארצות הברית וישראל בשנה האחרונה וניסו לדחות אותו ולבטלו. 

משרד החוץ האיראני הוציא הודעה בה נכתב כי "זהו יום חשוב עבור הקהילה הבינלאומית, העולם עמד עם טהראן בניגוד למאמצי המשטר האמריקני". עוד נכתב כי "רכישה של נשק לא קונבנציונאלי להשמדה המונית, וכל סוגי הנשק האחרים, אינם כלולים בדוקטרינה הביטחונית של טהראן". לדברי שר החוץ שר החוץ האיראני ג'אווד זריף, הקהילה הבינלאומית "הגנה" על הסכם הגרעין והיום הזה הוא סימן ל"נורמליזציה של שיתוף הפעולה האיראני עם העולם".

ארצות הברית טענה כי היא תנסה למנוע מאיראן לרכוש טנקים סיניים ומערכות הגנה אוויריות רוסיות. הסנקציות נגד איראן שהטילה נמשכות. בספטמבר הצהיר שר החוץ האמריקני מייק פומפאו כי חזרו לתוקף המגבלות שהוטלו על איראן במטרה למנוע ממנה לפתח נשק גרעיני. "אנחנו מקדמים בברכה את חזרתם של כלל סנקציות האו"ם על איראן שבוטלו", כתב. רוסיה גינתה את ההודעה, ומשרד החוץ הרוסי מסר כי "הצהרת וושינגטון נעדרת כל סמכות חוקית".

איראן הגיבה כי היא "דוחקת בעולם להתאחד נגד הפעילות הפזיזה של ארצות הברית. נשיא איראן חסן רוחאני גינה את ההחלטה ותקף: "המהלך יוביל את ארצות הברית לתבוסה מוחלטת. טהראן תענה בתגובה מוחצת לבריונות האמריקנית". שר החוץ האיראני, הגיב להחלטה האמריקנית ואמר כי "העולם אומר לא להחזרת הסנקציות של מועצת הביטחון של האו"ם". זריף הוסיף וכינה את שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, "מר שיקרנו, רימינו, גנבנו" ואמר כי הוא מעניש את העולם שמסרב לחיות בייקום המקביל שלו.

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש אמר אז בתגובה כי הוא לא יכול לפעול בנוגע להצהרה של ארצות הברית שכל העיצומים יוחזרו, כיוון ש"זה מסתמן כלא ודאי". צרפת, גרמניה ובריטניה הצהירו בהודעה משותפת: "ארצות הברית אינה חברה בהסכם הגרעין עם איראן (JCPOA). פעלנו ללא לאות לשימור הסכם הגרעין ונישאר מחויבות לעשות זאת".