נתניהו וגנץ
צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90

האולטימטום של כחול לבן: אם תקציב המדינה לא יעבור לפחות עד סוף נובמבר, נתנהל כמו אופוזיציה

שר האוצר כ"ץ: "במאבק הקודם כחול לבן נלחמו כמו אריות ונפלו כמו זבובים" • ליברמן: "נתניהו נחוש לרצות את שותפיו - ש"ס ויהדות התורה. הדבר היחידי שעובד בקואליציה זה הדבקה לכיסאות"
זאב קם
18 באוקטובר 2020
08:09

ברקע המשבר סביב העברת תקציב המדינה, בכירים בכחול לבן הציבו אולטימום ללליכוד והבהירו כי אם עד סוף חודש נובמבר לא יאושר תקציב המדינה לשנת 2021 בקריאה ראשונה בכנסת - בכחול לבן יפסיקו להיות חלק מהקואליציה ויתחילו להתנהג כאופוזיציה מבחינת ההצבעות בכנסת. כך דווח הבוקר (ראשון) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

למרות שהתאריך הקובע לאישור התקציב הוא 24 בדצמבר, בכחול לבן לא מתכוונים להמתין לתאריך זה. זאת מאחר שכדי שתקציב יעבור עד לסוף דצמבר, תהליך אישורו צריך להתחיל לכל המאוחר בסוף חודש נובמבר, באמצעות אישור בממשלה ואישור בקריאה ראשונה בכנסת. המסר שאותו העבירו בכחול לבן הוא שאין להם כוונה להמתין מעבר לסוף חודש נובמבר. אם עד אז לא יאושר תקציב בקריאה ראשונה הם יתחילו להצביע עם האופוזיציה, למרות שיישארו באופן פורמלי חלק מהממשלה.

שר האוצר ישראל כ"ץ התראיין היום לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" והתייחס לאיום של כחול לבן: "הם עובדים בצורה מבולבלת מאוד שמבוססת על היעדר ידע". כ"ץ הוסיף: "אני מציע לכחול לבן להפריד את הוויכוח הפוליטי מהתקציב. במאבק הקודם הם נלחמו כמו אריות ונפלו כמו זבובים".

"אין עוד מדינה בעולם שטרם אישרה תקציב ל-2020 - זה שיא ישראלי. רוב מדינות ה-OECD כבר אישרו תקציב ל-2021", כך אמר הבוקר יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב. במקרה של בחירות אמר ליברמן כי יתמוך במועמדותו שלו. "מה שחשוב עכשיו זה עתיד מדינת ישראל. אחרי הבחירות נעשה הכול כדי להשאיר את ש"ס ויהדות התורה באופוזיציה. אנחנו לא נצטרף לממשלה תחת נתניהו". "נתניהו נראה נחוש לרצות את שותפיו - ש"ס ויהדות התורה. הדבר היחידי שעובד בקואליציה זה הדבקה לכיסאות", כך  "כל ההחלטות שמתקבלות בקבינט הקורונה נגועות בשיקולים פוליטיים", הוסיף.