תיעוד הפרת הנחיות במגזר החרדי

השר שטייניץ: יש לשקול פגיעה במימון של הישיבות

שר האנרגיה בכאן רשת ב: "הפתיחה במקומה - הסגר הצליח מעל למשוער. 95% מהציבור שומרים על הסגר" • תיעוד: בניגוד להנחיות - נפתחו מוסדות לימוד בבני ברק, בביתר עילית ובמודיעין עילית • תוכנית חדשה של האוצר: דמי אבטלה מהיום הראשון לעובדים מערים תחת סגר שהוצאו לחל"ת
קלמן ליברמן
18 באוקטובר 2020
08:34
עודכן ב 10:33

שר האנרגיה יובל שטייניץ התייחס הבוקר (ראשון) להפרות הסגר במגזר החרדי ואמר כי "אם יש מי שמפרים את ההוראות באופן שיטתי, יש לשקול פגיעה במימון של הישיבות". שר האנרגיה הוסיף בריאיון לקלמן ליבסקינד ורועי שרון, בכאן רשת ב כי "זו הפרה שעלולה לעלות להם ולכולנו ביוקר". 

האזינו לריאיון עם השר שטייניץ

על ההקלות עצמן אמר השר שטייניץ כי "הפתיחה במקומה - הסגר הצליח מעל למשוער. 95% מהציבור שומרים על הסגר. לפני חודש היו 12 ערים חרדיות אדומות, היום יש רק ארבע - הרוב מקפידים". למרות ההפצרות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, נפתחו הבוקר מוסדות לימוד בבני ברק, בביתר עילית ובמודיעין עילית.

שר המדע יזהר שי מכחול לבן התייחס בריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב להוראת הרב קניבסקי לשוב לתלמודי התורה ולהפרות שתועדו הבוקר: "מוסד חינוכי שעובר על חוקי המדינה לא צריך להיות מתוקצב". ביחס לכוונה לאפשר קיום חתונות עם יותר מ-20 משתתפים אמר שי כי הנושא ייבחן רק בעוד 4-5 חודשים.

אתמול, אחרי הודעת הרב חיים קניבסקי שלפיה החליט לפתוח את תלמודי התורה ביישובים החרדיים, הגיעו התגובות. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון בני גנץ וממונה הקורונה פרופסור רוני גמזו קראו לציבור החרדי שלא לעשות זאת. 

ראש הממשלה נתניהו אמר בהצהרה לתקשורת כי "רואים שני גלי קורונה ברורים שמכים בעולם. הראשון היה פחות חזק. אז היינו הראשונים להיכנס לסגר וכל העולם אחרינו". הוא הוסיף כי יכנס את קבינט הקורונה כדי להחליט על ההמשך. "אם כולנו נשמור על הכללים זה יעבוד. אם נראה שזה לא עובד - נחזור ונהדק את ההגבלות". 

לגבי הערים האדומות אמר: "אני רוצה לבקש מהציבור החרדי לשמור על ההנחיות הללו, צריך לשמור על החיים ולשמור על הבריאות שקודמת לכלכלה. אני אשמור על הכללים הללו ונשמור על כתר סביב הערים האדומות. אני לא רוצה לראות את התחלואה בערים האדומות זולגת לשאר האוכלוסייה".

נתניהו התייחס להחלטת הרב חיים קניבסקי שלפיה יש לפתוח מחר את תלמודי התורה בערים החרדיות: "אני קורא לציבור החרדי לא לעשות את זה. יש ציווי ונשמרתם מאוד לנפשותיכם. התורה שלנו מקדשת את החיים ואנחנו מסכנים את החיים". 

"פתיחת גני הילדים בערים האדומות - תוצאה מלחצים של ראשי רשויות"

גורמים בפיקוד העורף מתחו ביקורת על ההחלטה לאפשר לפתוח גני ילדים בערים האדומות. לטענת הגורמים, הסעיף של פתיחת גני הילדים לא נכלל במהלך התייעצויות כשאושרו התקנות זמן קצר לפני כניסת השבת.

״במוצאי שבת הופתענו שזה הסעיף היחידי ששונה, כנראה כתוצאה מלחצים של ראשי רשויות שטענו כי מסגרת הגן מאפשרת לשמור על הילדים טוב יותר״, אמרו הגורמים, שהוסיפו כי יציאה של מאות ילדים בבוקר עם בני משפחה לגן וחזרתם הביתה מייצרות תנועה ומונעות טיפול ממוקד בנגיף.

עובדים מעיר אדומה שהוצאו לחל"ת - יהיו זכאים לדמי אבטלה מהיום הראשון

בתוך כך, השרים ישראל כ"ץ, אריה דרעי, אבי ניסנקורן ועמיר פרץ הכריזו על חבילת סיוע לרשויות שנמצאות בסגר, שתכלול סיוע לעובדים שלא יכולים להגיע לעבודתם, ומענה מהיר של רשויות המס לטיפול במענקים ובבקשות של תושבים ועסקים ברשויות שנמצאות תחת סגר.

על פי התוכנית, עובדים שמתגוררים בעיר אדומה שיש בה סגר והוצאו לחל״ת למרות שמקום העבודה שלהם פתוח לעבודה - יהיו זכאים לדמי אבטלה מיום החל״ת הראשון ולא יידרשו להמתין 14 יום כדי להיות זכאים לתשלום.