כיתה עם הרבה ילדים מצביעים
הדס פרוש, פלאש 90

פרסום ראשון: טיוטת מסמך הדרישות של משרד הבריאות לפתיחת כיתות א'-ד'

לפי דרישות משרד הבריאות, כל הכיתות ייפתחו בקפסולות של 18 תלמידים בכל קפסולה, לא יהיה ערבוב גם בצהרונים של תלמידי א' ו-ב', הפסקות אוכל יתקיימו בחוץ ומקומות קבועים יישמרו גם בהסעות
קטי דור
18 באוקטובר 2020
21:08
עודכן ב 09:42

משרד החינוך גיבש מתווה לפתיחת כיתות א'-ד' בתוך שבועיים, כחלק מהשלב השני ביציאה מהסגר. בחדשות הערב בכאן 11 פורסמה היום (ראשון) לראשונה טיוטת מסמך הדרישות של משרד הבריאות ממשרד החינוך, לפתיחת כיתות א'-ד'.

לפי מתווה משרד הבריאות כל כיתות א'-ד' ייפתחו בקפסולות של 18 תלמידים בכל קפסולה - זאת בניגוד לפתיחת מערכת החינוך לאחר הגל הראשון, אז כיתות א' ו-ב' לא נדרשו ללמוד בקפסולות. כמו כן, במשרד הבריאות דורשים כי לא יהיה ערבוב בין הקפסולות גם בצהרונים של ילדי כיתות א' ו-ב'.

במשרד מדגישים כי יש חשיבות לבחור לכל קפסולה חברים שמבלים גם ביחד גם לאחר שעות הלימודים. תלמידים והמורים ישהו בזמן השיעור עם מסכות על פניהם. לכל קפסולה יוקצה מורה, כשמורים מקצועיים במקצועות כגון חינוך גופני, אומנות או מוסיקה, יכולים לעבור בין קבוצות ובתנאי שילמדו באוויר הפתוח או בחלל גדול, עם מסיכה ושמירה על מרחק מהילדים. לא יתאפשר מעבר של תלמידים או מורים מערים אדומות לשאר הארץ.

ארוחות יתקיימו בחוץ בקבוצה אורגנית, כשלא יתאפשר לקבוצות שונות לאכול באותו זמן ובאותו מקום. גם הפסקות יתקיימו בקבוצה האורגנית כשהמורים מונחים לייצר הפסקות מדורגות בין הקבוצות. גם כעת לא תתאפשר כניסה למוסדות הלימוד למבקרים. 

נושא נוסף שעליו מאירים זרקור במשרד הבריאות הוא ההסעות - גם שם דרושה הקפדה על מבנה הקפסולות כשהאפשרויות הנבחנות הן הסעות נפרדות והפרדה של לפחות שתי שורות ספסלים בין קבוצות מיישובים שונים כשכל קבוצה עולה מדלת אחרת להסעה. "יש להקפיד על ישיבה בצמדים קבועים ובמקומות קבועים, יחד עם אותו בן זוג  לספסל הלימודים, ככל שניתן ויש לבצע רישום מקומות הישיבה של התלמידים בכל הסעה", נכתב במסמך של משרד הבריאות.

נושא הצהרונים עמד גם בלב מחלוקת קשה בתוך משרד הבריאות, ובין משרד הבריאות למשרד החינוך.  גורמים במשרד הבריאות התנגדו, ועדיין מתנגדים, לערבוב של שלושה גנים בצהרונים, משום שהדבר פורץ את גבולות הקפסולות ומביא להתקבצות של 100-80 ילדים.

במסגרת ההקלות, שבו היום כמיליון ילדים ופעוטות אל גני הילדים ומעונות היום. בחלק מהרשויות המקומיות פועלים גני הילדים חמישה ימים בשבוע בלבד כדי להימנע מהצורך בכניסת גננות מחליפות. אמש הודיע משרד החינוך כי אסור לאנשי צוות מאזור מוגבל לעבוד במוסדות החינוך, חוץ מבחינוך המיוחד.

משרד החינוך פרסם היום את נתוני התחלואה בקורונה בקרב הילדים בגילים 3 עד 6 ובקרב תלמידי החינוך המיוחד. מתוך 592,000 ילדי הגנים, 750 ילדים נמצאו חולים. מדובר בשיעור תחלואה של 2.22%. בחינוך המיוחד, מתוך 121,294 תלמידים 192 תלמידים נמצאו חיוביים לנגיף - שיעור תחלואה של 0.56%.

בנוסף נפתחו הבוקר מקומות העבודה שאינם מקבלים קהל והוסרה הגבלת המרחק. ניתן להיפגש עם גם עם מי שאינו מהמשפחה הגרעינית, כפוף למגבלות ההתקהלות, ואפשר לבצע איסוף עצמי ממסעדות. כמו כן נפתחו שמורות הטבע, הגנים הלאומיים וחופי הים. ביום שלישי צפוי להתכנס קבינט הקורונה כדי לדון בהקלות נוספות בסגר.