סעיב עריקאת
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הידרדרות נוספת: מצבו של סאיב עריקאת קריטי והוא מורדם ומונשם

בית החולים הדסה עדכן את מצבו של בכיר הרשות הפלסטינית שמאושפז בישראל • עימות בין ח"כ גולן לח"כ הלוי סביב הטיפול הישראלי בעריקאת
דקלה אהרן-שפרן ונוב ראובני
19 באוקטובר 2020
08:35

בית החולים הדסה עין כרם עדכן הבוקר (שני) כי חלה הידרדרות נוספת במצבו של בכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת, בן ה-65, שחלה בקורונה והועבר לאשפוז בישראל. הוא מוגדר כעת קריטי ובשל מצוקה נשימתית הוא הונשם והורדם.

עימות בין ח"כ גולן לח"כ הלוי סביב הטיפול הישראלי בעריקאת

חבר הכנסת ממרצ יאיר גולן התעמת היום עם חבר הכנסת עמית הלוי מהליכוד סביב הטיפול בעריקאת. בריאיון לקלמן ליבסקינד ומואב ורדי בכאן רשת ב  אמר גולן כי "ראוי לגלות את מידת החסד והרחמים ולטפל בעריקאת. זה רק מחזק אותנו ולא מחליש אותנו". חבר הכנסת הלוי השיב כי "עריקאת לא פעם ולא פעמיים הזדהה באופן מלא וגלוי עם חמאס שקורא להשמדתנו. אם אתה, יאיר גולן, מחייה את היד שאוחזת את הסכין שמופנית אליך - אתה לא רק טיפש אלא גם לא הומני".

האזינו לעימות בין חברי הכנסת גולן והלוי

עריקאת נחשב לאחד מבכירי הנושאים ונותנים עם ישראל והוא אחראי על המשא ומתן במשך שלושת העשורים האחרונים. עריקאת נולד בכפר אבו דיס שבעוטף ירושלים ובגיל 17 היגר לארצות הברית, סיים תואר ראשון ושני באוניברסיטת סן פרנסיסקו, ובהמשך סיים דוקטורט באוניברסיטת ברדפורד בבריטניה. הוא עבד כמרצה באוניברסיטה בשכם וכעיתונאי, והחל משנות ה-90 נכנס לפוליטיקה במסגרת אש"ף.

הוא השתתף בכל השיחות בין ישראל לפלסטינים, מוועידת מדריד ב-1991 ועד לשיחות האחרונות ב-2013, והיה מיוצרי הסכם אוסלו. בשנים האחרונות שימש כמזכיר הוועד הפועל של אש"ף.

בשנת 2012 חלה עריקאת במחלת ריאות ולאחר הידרדרות במצבו ב-2017 נכנס לרשימת ההשתלות בארץ. בעקבות ביקורת ציבורית הוא עבר לבסוף השתלת ריאות בארצות הברית.