ראש ממשלת סודאן
צילום: אי-פי

דיווח: סודאן תחתום על הסכם שלום עם ישראל - בתוך כמה ימים

לדברי מקורות אמריקנים לערוץ אל-ר'ד המשדר ממצרים זה יקרה תוך ימים • עוד לפי הדיווח, המגמה היא להסיר את שמה של סודאן מרשימת המדינות התומכות בטרור ולפטור אותה מחובות של שלושה מיליארד דולרים
רועי קייס ושמעון מיג'אן
19 באוקטובר 2020
12:50

מקורות אמריקניים אמרו היום (שני) לערוץ אל-ר'ד המשדר ממצרים, ערוץ המזוהה עם איחוד האמירויות, כי סודאן מתכוונת לחתום על הסכם שלום עם ישראל תוך כמה ימים. עוד דווח כי המגמה היא להסיר את שמה של סודאן מרשימת המדינות התומכות בטרור ולפטור אותה מחובות של שלושה מיליארד דולרים.

במקביל נטען כי קטאר עשתה כברת דרך במשא ומתן לכינון יחסים עם ישראל, אך אמיר קטר, השייח' תמים בן חמד אל ת'אני, החליט לדחות את המהלך אחרי הבחירות עם ארצות הברית.

אתמול גורם במשרד החוץ הסודאני אמר כי בח'רטום מצפים להכרזה אמריקנית על הסרת שמה של סודאן מרשימת הטרור בטווח זמן הקרוב, וכי יש אינדיקציות להבנות להתנעת צעדים של נרמול היחסים עם ישראל אחרי ההכרזה האמריקנית. לגבי קטר, בשבועות האחרונים פורסם כי ארצות הברית לחצה עליה לנרמל את היחסים עם ישראל בתמורה להסרת החרם עליה מצד מדינות המפרץ ומצרים.

לפני כשלושה שבועות בכיר בממשלת סודאן, מוחמד חמדאן דקלו, אמר בריאיון כי סודאן זקוקה לישראל ותפיק תועלת מכינון יחסים איתה. לדבריו, יציאתה של סודאן מרשימת המדינות שהוגדרו על ידי ההממשל האמריקני כתומכות בטרור קשורה לישראל והסודאנים מילאו את כל התנאים שנדרשו מהם כדי להסיר את שמם מהרשימה.

"על הסודאנים לראות היכן נמצא האינטרס של סודאן – וללכת עם זה", אמרו דקלו בריאיון. הוא הביע אכזבה מכך שעד כה שמה של סודאן לא הוצא מהרשימה ואמר כי זה הדבר המרכזי שיעזור לסודאנים לצאת ממצבם הנוכחי. עוד אמר דקלו: "ישראל מדינה מפותחת שכל העולם עובד איתה".