טראמפ, ארכיון
צילום: אי-פי

טראמפ: סודאן תוסר מרשימת המדינות תומכות הטרור

השלב הראשון בדרך לנורמליזציה? נשיא ארה"ב הודיע כי בתמורה להכרזה, סודאן תעביר פיצויים לנפגעי פיגועים אמריקניים ב-1998 • ראש ממשלת סודאן: "הישג גדול, עמנו מעולם לא תמך בטרור"
עמיחי שטיין
19 באוקטובר 2020
21:24
עודכן ב 02:58

השלב הראשון בדרך לנורמליזציה? נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע הערב (שני) כי סודאן הסכימה לפצות אזרחים אמריקנים שנפגעו בפיגועים ב-1998 ובני משפחותיהם, ובתמורה לכך ארצות הברית תסיר את סודאן מרשימת המדינות תומכות הטרור.

על פי הדיווחים, לאחר מכן סודאן גם תחל בנורמליזיציה עם ישראל. עם זאת, בעבר גורמים אמריקנים טענו כי אין קשר בין הדברים וכי הם לא הציבו תנאי להסרת סודאן מרשימת הטרור בתמורה לנורמליזיציה עם ישראל.

ראש ממשלת סודאן, עבדאללה חמדוכ, הביע את תודתו על הכוונה האמריקנית להסיר את שמה של סודאן מהרשימה ואמר כי זו הייתה "הגדרה שפגעה רבות במדינה". הוא הוסיף כי סודאן מצפה בכיליון עיניים להפיכת העניין לרשמי. "אני מברך את העם הסודני על ההישג הגדול והראוי הזה. העם שלנו מעולם לא היה נותן חסות או תומך בטרור", אמר בהצהרה שפרסם.

שרת האוצר הסודאנית, היבה מוחמד עלי, אף אמרה לרשת "אל־ערביה" כי חרטום החלה להעביר את כספי הפיצויים בסך 335 מיליון דולר לנפגעי טרור אמריקניים, כפי שדרש אמש טראמפ. לדבריה, סודאן הצליחה להפריד בין הסרת שמה מהרשימה לבין סוגיית הנורמליזציה עם ישראל. ראש מועצת המעבר של סודאן, עבד אל-פתאח אל-בורהאן, הודה לנשיא ארצות הברית על ההחלטה, אותה כינה "צעד חשוב שנלקח בכיוון הסרת שמה של סודאן מרשימת המדינות התומכות בטרור". 

הערב דווח בחדשות הערב בכאן 11 כי בימים הקרובים צפויה הצהרה רשמית על כינון היחסים בין ישראל לסודאן, לדברי גורמים ישראלים בכירים. טראמפ אמור להודיע על המהלך - ייתכן כבר מחר, או ברביעי.