הפגנת תיכוניסטים ברעננה נגד הלמידה מרחוק, אתמול
צילום: נדב לביא

תלמידי תיכון מוחים: "הלמידה בזום לא אפקטיבית"

בין היתר נשמעות קריאות לחזרה חלקית ללמידה בחצר בית הספר וכן לקיצוץ כמות החומר לבגרויות
לירן כוג'הינוף
20 באוקטובר 2020
08:52

אחרי יותר מחודש בבית, תלמידי תיכון ברחבי הארץ הודיעו כי יצאו היום (שלישי) להפגין בקריאה למשרד החינוך להפסיק את השימוש בזום ולאפשר פתרונות יצרתיים כמו למידה בחוץ. "אנחנו קבוצה של שמינסטים מרעננה שהחליטו שהמתווה הקיים לא מתאים לנו", סיפר תלמיד כיתה י"ב מתיכון "אביב" ברעננה, גיא רוזן, לכאן חדשות. "אנחנו לא יכולים להיות כל כך הרבה שעות כל יום בזום. חושבים שזה אפקטיבי - אבל זה לא".


ההפגנה בצומת כפר הרא"ה, אתמול

לדבריו של רוזן, שהפגין גם אתמול, "אנחנו סתם מתייבשים מול המסך. זה פוגע בראייה, פוגע נפשית, וגם מבחינה לימודית החומר לא ממש נקלט. אנחנו קוראים לגבש מתווה שהוא יותר נכון לנו. זה לא חייב להיות חזרה מלאה לבית הספר, אלא משהו חלקי. לא הכל שחור או לבן. אנחנו רוצים אפילו קצת שיעורים שהיו בחוץ או בקפסולות, העיקר שימצאו פתרון".

גם בעמק חפר הפגינו אתמול תיכונסטים במחאה על התנהלות משרד החינוך. הם אף חסמו את התנועה בצומת כפר הרא"ה למשך כמה דקות. על השלטים שהניפו כתבו: "אין נוער - אין עתיד", "כישלון מרחוק" ועוד. יואב לייב, תלמיד כיתה י"ב מתיכון "מעיין השחר" בעמק חפר, זוכה במחאתו גם לתמיכה של ראש המועצה והמורים שלו. לדבריו, "הלמידה בזום לא אפקטיבית וקשה ללמוד כך. אנו דורשים ממשרד החינוך התאמות כדי שנוכל ללמוד כמו שצריך ובסוף השנה להוציא בגרות. אנחנו מבקשים לצמצם את החומר ב-50% ולעבור לבגרויות פנימיות. נמאס שמתעלמים מאיתנו לגמרי ומצפים שנצליח לבד".

מחאת התיכוניסטים הולכת וצוברת תאוצה בעוד מקומות בארץ. אתמול פרסמו באיחור ניכר ציוני הבגרות של הקיץ האחרון - מועד הקורונה, והן לא היו מפתיעות. הציונים היו גבוהים בפער ניכר לעומת שנים קודמות בזכות ההקלות הרבות שניתנו. טרם הוחלט מה יעלה בגורל בגרויות החורף, אבל כבר כעת תלמידים ומורים דורשים לצמצם את חומר הלימוד בטענה שהזום מקשה על הלימוד.