פעילות כוח צה"ל באזור בו אותרה המנהרה מרצועת עזה
צילום: דובר צה"ל

צה"ל חשף מנהרת טרור מעזה שחדרה לשטח ישראל - בזכות הטכנולוגיה במכשול החדש

מדובר בפעם הראשונה שבה צה"ל מאתר מנהרה הודות למכשול התת-קרקעי. המנהרה נחפרה באזור חאן יונס וחדרה עשרות מטרים לשטח ישראל, אך בצבא מדגישים כי היא לא היוותה סיכון ליישובים. גנץ: "מתחת לפני השטח ארגוני הטרור ממשיכים במאמציהם לפגוע באזרחי ישראל ובריבונותה"
רועי שרון, כרמלה מנשה ומשה שטיינמץ
20 באוקטובר 2020
19:00
עודכן ב 20:01

צה"ל איתר היום (שלישי) מנהרת טרור מרצועת עזה שחדרה עשרות מטרים לשטח ישראל. המנהרה נחפרה בדרום הרצועה באזור חאן יונס, ואותרה הודות למכשול התת קרקעי בגבול הרצועה, שנבנה בשלוש השנים האחרונות ובנייתו צפויה להסתיים במארס 2021.

מדובר במנהרה שצה"ל מאתר לראשונה מזה כשנה, והראשונה שאותרה בזכות המכשול - לאחר שאתמול הייתה התרעה - ובצבא מדגישים כי מדובר בקפיצת מדרגה טכנולוגית. ההערכה היא שהמנהרה נחפרה בעת האחרונה.

עוד נמסר מדובר צה"ל תת-אלוף הדי זילברמן כי למנהרה לא היה פתח יציאה, ובשום שלב היא לא היוותה סיכון ליישובים. נבדק איזה ארגון אחראי לבניית המנהרה, אך בצבא שבים ומזכירים כי כל מה שקורה בשטח הרצועה הוא באחריות חמאס, ואומרים כי המנהרה תנוטרל בימים הקרובים.

בצה"ל אומרים כי הכסף שהושקע בבניית המנהרה בא על חשבונם של תושבי רצועת עזה. מאז מבצע צוק איתן התגלו 20 מנהרות טרור מעזה שחדרו לשטח ישראל.

אתמול פרסם צה"ל הודעה כי מתנהלת פעילות הנדסית בשטח ישראל סמוך לגדר המערכת ברצועת עזה. לא נמסרו הנחיות מיוחדות לעורף, אך צירים חקלאיים סמוכים לגדר נחסמו.

ביום שישי האחרון שוגרה רקטה מרצועת עזה לישראל ונפלה בשטח פתוח. לא היו נפגעים או נזק. מאוחר יותר אותרו שרידיה. בצה"ל מבהירים כי אין קשר בין איתור המנהרה היום לבין אי התגובה לירי הרקטה ביום שישי.

שר הביטחון בני גנץ אמר היום, לאחר שהותר לפרסום איתור המנהרה: "גם בימים שנראה שהדרום שקט - מתחת לפני השטח ארגוני הטרור ממשיכים במאמציהם לפגוע באזרחי ישראל ובריבונותה. כוחות צה"ל פועלים בנחישות מול איומי הטרור, וגילו היום מנהרת טרור משמעותית שחדרה לשטח ישראל, אך לא חצתה את המכשול שהקמנו. גילוי המנהרה הוא עדות ליכולות המודיעיניות והטכנולוגיות של צה"ל, שימשיך לפעול מול האיומים ולפגוע ביכולות ארגוני הטרור בזמן ובמקום שאנחנו נחליט".

יש לציין כי בתקופה האחרונה יש מגעים בין ישראל לחמאס בנוגע להסדרה ארוכת טווח, ועולה השאלה - האם חשיפת המנהרה כעת עלולה להשפיע על המגעים, והאם המגעים ייכשלו ימצאו עצמם הצדדים פעם נוספת בסבב לחימה?

ההמתנה לכסף הקטרי המוגדל עשויה לעכב את תגובת חמאס לחשיפת המנהרה - בהנחה שהוא זה שעומד מאחוריה. כך או כך, בעיר התחתית בתוך הרצועה עצמה חמאס משקיע משאבים רבים.

השתתף בהכנת הידיעה: גל ברגר