גילה גמליאל
צילום: נועם ריבקין פנטון

יותר מ-20 חיילים נחשפו לתיק החקירה האפידמיולוגית של גילה גמליאל

חשיפת כאן חדשות | בפיקוד העורף הבהירו כי התחקיר לא מתמקד בשאלת הדלפת הנתונים לתקשורת, אלא בחשיפה של החיילים אליהם • חשש מפגיעה בקטיעת שרשראות ההדבקה: חצי מחולי הקורונה מסתירים את נתוני המגעים
משה שטיינמץ וכרמלה מנשה
22 באוקטובר 2020
16:59

לאחר הפרסום בכאן חדשות, בפיקוד העורף חוקרים כיצד יותר מ-20 חיילים הגיעו לנתוני החקירה האפידמיולוגית של השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל. התחקיר לא מתמקד בשאלת הדלפת הנתונים לתקשורת, אלא בחשיפה של החיילים אליהם. כמו כן, בפיקוד העורף מביעים חשש מפגיעה בקטיעת שרשראות ההדבקה, ומזהירים כי חצי מחולי הקורונה מסתירים את נתוני המגעים בחקירות האפדימיולוגיות. 

מפקד מפקדת "אלון", תת אלוף ניסן דוידי, אמר כי הוא מצר על האירוע. "זהו אירוע לא טוב. חסמנו לחיילים האלה את היוזר והם יתוחקרו", הבהיר דוידי. הוא גם הזהיר מפני חוסר שיתוף הפעולה מצד מתושאלים בחקירות האפידמיולוגיות: "ניכרת פה בעיה שמקשה עלינו לקטוע שרשראות הדבקה".

חשש: חצי מחולי הקורונה מסתירים נתוני מגעים

בתוך כך, בפיקוד העורף מזהירים מפגיעה בקטיעת שרשראות ההדבקה בשל קושי לאתר אנשים שבאים במגע עם חולי קורונה. בפיקוד העורף מסבירים כי הקושי עולה עקב הסתרת מידע של כמחצית מהחולים, שלא נותנים דיווח מלא ואף מנתקים את השיחה. על פי נתון נוסף, שהוצג בקבינט הקורונה, 30% מהאנשים שאותרו במחיצתו של חולה קורונה - סרבו להיבדק.

כל חוקר בפיקוד העורף, שקיבלו את האחריות על קטיעת שרשראות ההדבקה ובתוך פחות משבועיים יגיעו לכ-3,000 חוקרים, מקדיש כארבע שעות בממוצע לחקירה אחת. היום מתגלים שלושה מבודדים לכל חולה, בעיקר בגלל הסגר, ובפיקוד העורף שואפים להגיע ליחס של בין שבעה לעשרה אנשים שנדרשים לבידוד מכל חולה מאומת. 

בפיקוד העורף מתריעים כי ללא שיתוף הפעולה של האזרחים לא יהיה ניתן לקטוע את שרשראות ההדבקה, והתחלואה תגבר בחורף. אזרח לא מחויב לשתף פעולה עם חוקר אפידמיולוגי. בפיקוד העורף מעריכים כי אם היה שיתוף פעולה מלא מצד האזרחים - 40 אלף איש היו חייבים בבידוד מדי יום, ובכל רגע נתון, כ-200 אלף היו נמצאים בבידוד. 

בצה"ל נערכים לחורף ומתכננים להגיע לכ-120 אלף בדיקות קורונה מדי יום, עם תוצאות שייתקבלו בתוך כ-12 שעות. תהליך החקירה אמור להיות מושלם בתוך 32 שעות, וכל זה אמור לקרות כבר בחודש הקרוב. לאור ירידה בקצב התחלואה וביקוש מופחת לבדיקות, ייערכו בדיקות סקר המוניות במספר פעימות בחודשים הקרובים: כ-30 אלף בדיקות ביום למורים ועובדי הוראה בכיתות נמוכות ומספר דומה לעובדים וקשישים בבתי אבות ובישיבות.

נוסף על כך, כל אדם שיגיע לקופת חולים בגלל סימפטומים שונים ייבדק. בשיא החורף מתכננים בפיקוד העורף להגיע ל-4,000 חקירות ביום. כל מחוזות ונפות הפיקוד ימשיכו לפעול בהרכב מילואים מלא גם בשבועות הקרובים מחשש לגל שלישי. בפיקוד העורף נערכים גם לדגימות המוניות ישירות מבתי האזרחים באמצעות חברות שנשכרו לטובת המשימה.