צילום: נטי שוחט, פלאש 90

ללא שינוי: בנק ישראל הותיר את הריבית על 0.1%

לפי תרחיש אופטימי של שליטה בנגיף, חטיבת המחקר בבנק ישראל מעריכה: התוצר הישראלי יתכווץ ב-5% בהמשך השנה, שיעור האבטלה יעמוד על כ-16.7% בסופה. לפי תרחיש אופטימי פחות: התוצר יתכווץ ב-6.5% השנה, שיעור האבטלה בסופה יהיה 20.2% • נגיד בנק ישראל על החשש מהורדת דירוג האשראי של ישראל: "כולם רוצים לראות תקציב לשנת 2021 כמה שיותר מהר, חברות הדירוג מסתכלות על זה"
ליאל קייזר
22 באוקטובר 2020
17:15

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל החליטה היום (חמישי) להותיר את הריבית במשק על כנה, ועל כן היא תישאר על 0.1%. חטיבת המחקר של הבנק מעריכה כי בתרחיש שבו תושג שליטה על נגיף קורונה ולא יהיו סגרים נרחבים נוספים, בהמשך השנה התוצר הישראלי יתכווץ ב-5%. עוד מוערך, לפי התרחיש האופטימי, כי הצמיחה ב-2021 תהיה גבוה יחסית ותעמוד על 6.5% וכי שיעור האבטלה יהיה בסוף השנה הנוכחית כ-16.7% מכוח העבודה.

מנגד, בתרחיש של שליטה נמוכה בנגיף, התוצר הישראלי יתכווץ ב-6.5% השנה. הצמיחה בשנה הבאה תהיה 1% בלבד ושיעור האבטלה בסוף השנה הנוכחית יהיה 20.2% ובשנה הבאה יירד ל-13.9%.

בנוסף להחלטה בדבר הריבית, הוועדה המוניטרית החליטה להגדיל את תוכנית רכישות האג"ח הממשלתי בשוק המשני ב-35 מיליארד ש"ח. עוד הוחלט להפעיל נדבך נוסף של התוכנית למתן אשראי לבנקים, במסגרתו יינתנו הלוואות בריבית קבועה של מינוס 0.1% כנגד הלוואות שהבנקים ייתנו לעסקים קטנים, בריבית שלא תעלה על פריים + 1.3%.

סביב החלטות אלו מרחף החשש מהורדת דירוג האשראי של ישראל. נגיד בנק ישראל, אמיר ירון, התייחס לכך ואמר: "כל העולם נמצא במים גועשים ולכן באופן יחסי, כשמסתכלים על הגידול ביחס חוב-תוצר או הגידול בגרעון, אנחנו נמצאים במקום טוב בטבלה", הסביר ירון. "למדינת ישראל יש כלכלה דינמית עם יכולת צמיחה מאוד גדולה, וחברות הדירוג מבינות את זה. הם היו רוצים לראות שהמשילות התקציבית באה לידי ביצוע - וזה משהו שהם יעקבו אחריו"

ביחס להשלכות של היעדר התקציב על דירוג האשראי, אמר ירון: "כולנו - כולל חברות הדירוג - רוצים לראות תקציב לשנת 2021 כמה שיותר מהר, וכן מתווה מסודר שלא ישאיר אותנו עם תקציב המשכי לתוך 2021. אני מניח שזה משהו שהם בוחנים ומסתכלים עליו".