-
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

דוח אמ"ן: ירידה של 49% במספר החולים החדשים שאובחנו השבוע

לפי הדוח, נמשכת מגמת בלימת התחלואה. ירידה בכל מדדי התחלואה • פרסום ראשון: דוח פיקוד העורף מתריע מפני עלייה במספר החולים בשורה של יישובים ערבים • ירידה בשיעור הנדבקים בחברה החרדית, למרות הדוגמאות לחוסר עמידה להנחיות • שוטרים הגיעו לפזר חתונה ביער בן שמן שנערכה בניגוד להנחיות - אחד האורחים ניפץ את שמשות הניידת
דקלה אהרן-שפרן ואיתי שיקמן
23 באוקטובר 2020
07:49
עודכן ב 09:26

דוח אמ"ן שפורסם היום (שישי) מצביע על ירידה של 49% במספר החולים החדשים שאובחנו בשבוע האחרון ביחס לשבוע שעבר. שיעור הבדיקות החיוביות ממשיך לרדת, לצד העלייה במספר הבדיקות בימים האחרונים. לפי הדוח, גם הממוצע השבועי של מספר המתים הצטמצם ביחס לשבוע שעבר. עם זאת, באמ"ן מדגישים שהיקף התחלואה עדיין גבוה מאוד באופן מוחלט ומספר המאומתים החדשים גדול יותר מפי חמישה ביחס למספר המאומתים החדשים בעת היציאה מהסגר הראשון.

כמו כן, דוח של פיקוד העורף שפרטיו פורסמו הבוקר לראשונה בכאן חדשות מזהיר: ניכרת מגמת עלייה בשיעור הנדבקים בקורונה מהמגזר הערבי, ועל אף שמדובר בעלייה מתונה - המצב עלול להחמיר בגלל עלייה בשיעור ההתקהלויות במגזר, בדגש על קיום חתונות. הדוח מתריע מפני עלייה במספר החולים בשורה של יישובים ערבים ובהם נצרת, מג'ד אל כרום, אום אל פאחם, ערערה בנגב, וכן יישובים שעדיין נחשבים ירוקים כמו טייבה.

מבין עשרת היישובים עם שיעור תחלואה גבוה, שמספר החולים בהם עלה במשך שלושה ימים ויותר, רק שניים לא היו מהמגזר הערבי. לפי הדוח, מספר הבדיקות ביישובים ערבים נמוך במחצית ביחס לממוצע הארצי - 21.3 לעשרת אלפים בני אדם לעומת 45.5. בפיקוד העורף ממליצים להגדיל את מספר הבדיקות ביישובים שבהם שיעור הבדיקות החיוביות גבוה, ולמקד מאמצי הסברה בגלל צפי לעלייה בעריכת חתונות במגזר. עוד מזהיר הדוח מפני חוסר שיתוף פעולה במגזר הבדואי בדרום הארץ על רקע קיום חתונות.

באשר לחברה החרדית, לפי הנתונים יש ירידה בשיעור הנדבקים והדוח מציין כי זאת למרות דוגמאות רבות לחוסר שיתוף פעולה בכל הנוגע להנחיות בחברה זו. הדוח מציין כי עדיין לא ניכרת השפעת החזרה ללימודים בישיבות ומזהיר מפני הלווייה המונית שהתקיימה במאה שערים בניגוד להנחיות, ומכאן מהצורך לעקוב אחר התחלואה בשכונה בימים הקרובים. מהנתונים עולה עוד כי ארבעה יישובים בלבד צבועים כעת באדום, לעומת 29 ישובים אדומים לפני שבוע.

שוטרים הגיעו לפזר חתונה ביער בן שמן - אחד האורחים ניפץ את שמשות הניידת

שוטרים הגיעו הלילה לפזר חתונה שנערכה בניגוד להנחיות בחווה הסמוכה לקברות המכבים ביער בן שמן. באירוע השתתפו כ-300 אורחים, חלקם היו ללא מסכות ולא שמרו על מרחק. בזמן הפיזור אחד מהאורחים ניפץ את חלונות הניידת, הוא נעצר ונלקח לחקירה. 

בד בבד, המשטרה פיזרה אתמול בכפר קאסם שתי חתונות ושתי מסיבות חינה שנערכו בניגוד להנחיות. בעלי האולמות נקנסו, כמו גם שלושה חוגגים שסירבו להתפנות מהמקום, וחמישה שלא עטו מסכה.

 הניידת שניזוקה (צילום: דוברות המשטרה)