-

מהחינוך ועד המשטרה: הקורונה עזרה לנו להבין את מה חייבים לתקן

משרד החינוך, המשטרה, העיכובים במענקים - המגפה חשפה את כל המערכות שהאזרחים בישראל חייבים לדרוש את התיקון שלהן
שאול אמסטרדמסקי, דעה
23 באוקטובר 2020
11:33

אחת לכמה זמן יוצא לי ללכת לסניף הדואר השכונתי (אני חייב לאסוף חבילה, מה אני יכול לעשות?). ובכל פעם שאני הולך לשם, אני יודע שזה הולך לקחת בין 50 ל-60 דקות של ייבוש. ובכל פעם שאני מתייבש שם, אני מרגיש שאני נענש על משהו שעשיתי ואני לא יודע עליו.

פתאום אני מבין שזה ממש לא רק הדואר. המגפה הזאת בבת אחת חשפה כמה וכמה מערכות ציבוריות במלוא עליבותן וחוסר התפקוד שלהן. הדואר הוא סתם דוגמה שנפלתי עליה, אבל בואו - משרד החינוך? על הפנים. ורשות המיסים בהתחלה, עם כל הבלאגן של המענקים, המערכות המחשוביות שלא עבדו - גם זה היה על הפנים. גם לביטוח לאומי היו בעיות כאלה, וגם שירות התעסוקה בהתחלה לא עבד. ומשטרת ישראל, בואו, בינינו, גם כן לא בדיוק נוצצת. יש הרבה מערכות כאלה.

וורן באפט אמר פעם שכשהמים יורדים אז אפשר לראות מי שוחה בלי מכנסיים. זה בדיוק מה שקורה עכשיו. כי לא כל המערכות קורסות. יש מערכות, ציבוריות או פרטיות, שמתפקדות אחלה. התשתיות שלנו לא קרסו. רשת החשמל עובדת, רשת המים. התשתיות הפיזיות, האינטרנט, הבנקים - לא קרסו. יש דברים שעובדים. ולכולם יש אתגרים נורא מסובכים.

אבל האמת, שזה לא רק דבר רע, כי זו גם הזדמנות שלנו להבין בדיוק מי לא מתפקד כמו שצריך. וזה הזמן שלנו, משלמי המיסים, לדרוש מהממשלה: תקנו את זה! אחר כך תנו כסף למערכת הביטחון.