הרב חנניה בלומרט
צילום: יעקב נעמי, פלאש 90

בניגוד להסכם: הרב שהתחייב לפרוש בעקבות תלונות של נשים – ממשיך לערוך חופות

הרב, ההטרדות וההסתרה: הרב חנניה בלומרט, "הקס הלבן", שימש עד לפני שנה רב הקהילה האתיופית בבת ים • הוא פרש עקב תלונות על הטרדות מיניות והוסכם כי יפסיק את עיסוקיו הרבניים למשך חמש שנים, אך הוא לא עשה זאת
אוריה אלקיים
25 באוקטובר 2020
19:30
עודכן ב 21:49

הרב חנניה בלומרט, המכונה "הקס הלבן", היה עד לפני כשנה רב הקהילה האתיופית בבת ים. מהתפקיד הוא פרש לבסוף בגלל תלונות על הטרדות מיניות שהצטברו נגדו במשך כעשר שנים. במסמך של "פורום תקנה" שפורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11 מפורטים מעשיו של הרב, ובו נכתב: "המתלוננת קבלה על כך שהנילון חיבק אותה בכוח ובניגוד לרצונה בחדר צדדי. במהלך הפגישה הוא שיתף את חברי ההרכב במעשים פסולים נוספים שנעשו על ידו, כנגד נשים אחרות". 

את התלונה הזו, מצד צעירה יוצאת אתיופיה, הרב לא הכחיש, וכבר אז לפני כעשור – הוחלט בהסכמתו כי הוא יפסיק את כל עיסוקיו הרבניים למשך חמש שנים. אלא ש"הקס הלבן", כך נראה – בחר לצפצף. 

תלונה נוספת הגיעה לפורום, שהוקם במטרה לפעול למניעת פגיעות מיניות על ידי בעלי מרות וסמכות בציבור הדתי. הפעם, התלונה גובתה בתיעוד. במסמך של פורום תקנה נכתב כי "נראה הנילון מניח את זרועו על כתפי אישה, צועד עימה ומדבר אליה קרוב לאוזנה... לאחר מכן הוא אף ערך את טקס הנישואין של האישה".

הרב סתיו התייחס לנושא ואמר כי "הגיעו כמה תלונות על התנהגות שאינה הולמת כל אדם ובוודאי לא רב. אנשי הלכה יחד עם הרב עצמו הגיעו להחלטה שיפסיק להיפגש עם נשים והוא הסכים שהוא לא יעסוק בזה יותר".


למרות ההחלטה כי יפסיק את עיסוקיו הרבניים, בלומרט הפר את הבטחתו פעם אחר פעם. רק ביום חמישי האחרון ערך חופה בפרדס חנה. ב-2018 אחרי שהמשיך בפעילותו החליטו בפורום תקנה להרחיקו מכל פעילות רבנית – הפעם לזמן לא קצוב. במסמכי פורום תקנה נכתב כי חלפו עוד כשלש שנים, שוב הגיעה אל הפורום תלונה בדבר התנהגותו של הרב בלומרט. בתלונה זו מדובר במסרונים ובהודעות קוליות שהוא שלח לאשה מסויימת ונושאים אופי אינטימי".

כשהרב בלומרט הוסיף בפעילותיו – בקרב יוצאי אתיופיה מתחילים להשמע קולות מחאה. דוד (שם בדוי) שנכח בחופות שערך בלומרט אמר לכאן חדשות: "אני הייתי בהלם, אמנים  יש רבנים שמנסים להשתיק את הסיפור – הם שותפים לדבר הזה. לא ייתכן שרבנים המייצגים את הקהילה ישבו בחיבוק ידיים למרות שהם יודעים על הסיפור".  

כשבפורום תקנה מבינים שאין בכוונתו של בלומרט לחדול מכל פעילות – נשלח מכתב לרבני קהילות יוצאי אתיופיה ולרבנות הראשית, ובו הם מתריעים מפניו, ובו נכתב: "הוא ממשיך במעשיו הנלוזים, המגיעים, לא אחת, לידי פגיעה בנשים... לנוכח מעשיו החוזרים ונשנים קיימת סכנה ממשית לפגיעה בנשים נוספות".

הרב חנניה בלומרט מסר בתגובה: "אכן נקטתי בקלות ראש שאינה מתאימה, ודאי לא לאיש ציבור, ואני מצטער על כך מאוד ואף שילמתי מחירים כבדים. יחד עם זאת בתקופה האחרונה אני עם הפנים קדימה, ומקבל על עצמי לנקוט בזהירות מרבית, כאדם פרטי. במשך שנים עזרתי ותמכתי באנשים רבים, ומתוך כך קרה שמעדתי. אין בזה כדי להעיד על אופי מושחת או מנצל, אלא על יתר הרגש שהפעלתי בלי לשמור על גבולות."