מטוס אדיר
צילום: דובר צה"ל

עסקת מטוסי הקרב הבאה של חיל האוויר - כעשרה חמקני F-35 נוספים

פרסום ראשון: מדובר במטוסים שיירכשו ויגיעו לישראל ב-2024, לאחר שתושלם הגעתם של 50 מטוסי ה"אדיר" שכבר נקנו
משה שטיינמץ, רועי קייס ורועי שרון
25 באוקטובר 2020
21:11

ישראל תרכוש כעשרה מטוסי F-35 נוספים וזו תהיה עסקת מטוסי הקרב הבאה של חיל האוויר. כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. בחיל האוויר ובמטכ"ל התלבטו ארוכות אם לרכוש את מטוסי החמקן  או מטוסי F-15. לבסוף הוכרע כי מטוסי הקרב הבאים שירכוש חיל האוויר יהיו מסוג ה"אדיר".


מדובר על כעשרה מטוסים שירכשו בשלב הראשון ויגיעו ארצה לאחר שתושלם ב-2024 הגעתם של 50 האדירים שנרכשו עד כה. ההחלטה תעלה מחר לאישור ועדת שרים להצטיידות. בצה"ל הוחלט לרכוש במהלך עשר השנים הבאות שתי טייסות קרב חדשות. בתום התלבטות ארוכה הרמטכ"ל החליט כי יהיה בהן תמהיל של שני סוגי המטוסים. כעת נקבע כי העסקה הראשונה תהיה של מטוסי "אדיר".

בעקבות האמירויות - גם קטר רוצה חמקנים

קטר מצפה לקבל מארצות הברית מטוסי חמקן אחרי ההסכמה הישראלית–אמריקנית למכור את מטוסי ה-F-35 לאיחוד האמירויות. דיפלומט קטרי אמר בשיחה עם כאן חדשות כי הבקשה שהועברה לאמריקנים לקנות את החמקנים לפני כמה שבועות לא נולדה בחלל ריק' אלא אחרי שהתברר שהוסכם שהאמירויות תקבל את החמקנים.


קטר היא בעלת ברית אסטרטגית של ארצות הברית וטראמפ רצה את התמיכה של כל חברותיה ולכן היה מוכן לעשות ויתורים לקראת הבחירות. הדיפלומט הקטרי הוסיף כי כל עוד קטר היא מדינה שאינה מפרה הסכמים בין-לאומיים "אז יש לנו זכות לבקש את הנשק הזה, מכיוון שאנחנו בעלי ברית של ארצות הברית ומדינה מכובדת במישור הבינלאומי". יש לציין כי קטר היא בעלת ברית אסטרטגית של ארצות הברית במפרץ ובמקביל יריבה מרה של איחוד האמירויות ועוד מדינות במפרץ ומחוצה לה בשל תמיכה באחים המוסלמים.

עסקת החמקנים - קרב הגרסאות

עסקת הנשק בין ארצות הברית לאיחוד האמירויות הפכה בתוך חודשיים מהכחשות פומביות לקרב גרסאות בין ראש הממשלה לשר הביטחון. בחודש אוגוסט הביע נתניהו התנגדות חריפה למכירת המטוסים, והיא נעלמה כלא הייתה, ובדרך גילינו איך מתקבלות החלטות אסטרטגיות בישראל. אולי בקרוב נגלה מה יקבלו המדינות הערביות הנוספות שחותמות על הסכמים עם ישראל.