רשתות הבוטים שפעלו נגד ישראל ברשתות החברתיות
צילום: המשרד לנושאים אסטרטגיים

בוט הפורנו והבוט הבוכה: נחשפה רשת חשבונות מזויפים שפעלה נגד ישראל

מדוח של המשרד לנושאים אסטרטגיים עולה כי לפחות 170 בוטים ביצעו "פעילות לא אותנטית", בנושא החלת הריבונות והחלטה אפשרית של בית הדין בהאג לחקור את פעילות ישראל בשטחי יהודה ושומרון ועזה
גילי כהן
27 באוקטובר 2020
16:00

רשת של עשרות חשבונות מזויפים - בוטים - הופעלה מרצועת עזה וממדינות מערביות שונות בחודשי הקיץ, כדי להטות את השיח ברשתות החברתיות נגד ישראל על רקע אפשרות של החלת ריבונות ישראלית בשטחי יהודה ושומרון, ולקראת אפשרות של פרסום החלטת בית הדין הבין לאומי הפלילי בהאג בסוגיית הסכסוך הישראלי-פלסטיני. כך עולה מדוח של המשרד לנושאים אסטרטגיים שמתפרסם היום (שלישי).

הדוח מתבסס על בדיקה של כ-250 חשבונות ברשתות החברתיות, ולפי המשרד לנושאים אסטרטגיים כ-170 מהם ביצעו "פעילות לא אותנטית" המנוגדת לכללי הרשתות החברתיות. בתקופה שנבדקה, חודשי הקיץ, זוהתה פעילות גוברת ברשתות על ידי אנליסטים של המשרד המכוונת נגד ישראל, בנושא החלת הריבונות והחלטה אפשרית של בית הדין בהאג לחקור את פעילות ישראל בשטחי יהודה ושומרון ועזה.

בין השאר, אנשי המשרד זיהו כי מדובר בבוטים בשל העלאת תכנים לרשתות החברתיות במסות גדולות בתוך זמן קצר, כשלפי הדוח 130 בוטים בלבד פרסמו כמות ציוצים שוות ערך ל-9,000 משתמשים "אמיתיים", ובשל תכנים שמועלים על ידי אותו חשבון אך מכמה מדינות בו זמנית. "במחקר אותרו שתי רשתות גדולות הקשורות ביניהן, של פרופילים לא-אותנטיים הפועלים בתיאום", נכתב בדוח. "כך, מערך ההונאה הרשתי נוצר על מנת לייצר בדרכים מניפולטיביות נראות של מחאה אותנטית-עממית רחבת היקף נגד ישראל, כדי לטעת תחושה של לחץ בקרב מקבלי ההחלטות".

בין החשבונות המזויפים שאותרו על ידי אנשי המשרד - "בוט הפורנו" שמצייץ נגד ישראל ונשיא ארצות הברית ותמונת הפרופיל שלו הינה של שחקנית סרטים פורנוגרפיים; "בוט הדוגמנית" שמצייץ ללא הפסקה, 24 שעות ביממה. תמונת הפרופיל כביכול של תושבת עזה בשם רוואן אך היא למעשה לקוחה מהאינטרנט; "הבוט הבוכה" שמתמקד בהצגת מדיה וקריקטורות הממחישות את "פשעי ישראל" נגד הפלסטינים, מתאפיין בחזרתיות במלל המעידה על פעילות רובוטית.

ממצאי הדוח הועברו בפנייה רשמית לטוויטר כדי להסיר את הפרופילים המזויפים שאותרו. השרה לנושאים אסטרטגיים אורית פרקש הכהן אמרה כי על הרשתות החברתיות "לעשות אכיפה נגד גורמים לא אותנטיים ברשת". מנכ"ל המשרד רונן מנליס אמר כי מדובר ב"קצה הקרחון" של מה שמתרחש באמת ברשתות החברתיות. "מותר לבקר את מדינת ישראל, לפעמים צריך לבקר את מדינת ישראל, אך מה שחריג פה זה שזה מכונות. זה בצורה מכוונת כדי לייצר מראית עין שגויה, של קמפיין נגד ישראל", דברי מנליס.