-

האם אנחנו צריכים להאמין לסקרים בארה"ב?

לפי הסקרים, הניצחון אמור ללכת לג'ו ביידן. מצד שני - אותם סקרים נתנו את הניצחון להילרי קלינטון לפני ארבע שנים. למה שהפעם הסקרים ידייקו?
מואב ורדי
29 באוקטובר 2020
19:18

חמישה ימים לפני הבחירות מהי תמונת המצב של המרוץ? לפי הסקרים, התמונה די ברורה, הניצחון אמור ללכת לג'ו ביידן. אבל אנחנו זוכרים מה קרה לפני ארבע שנים. אותם סקרים נתנו את הניצחון להילרי קלינטון. רק כדי שבסוף דונלד טראמפ יכה את הסוקרים וינצח בבחירות לנשיאות. האם הפעם אנחנו צריכים להאמין לסקרים? האם הפעם הם עשו משהו אחרת?

השיטה בארה"ב היא כזו: לקחו 538 אלקטורים וחילקו אותם בין המדינות השונות, לפי הגודל היחסי של כל מדינה. עכשיו כדי לנצח צריך לאסוף 270 אלקטורים, כלומר רוב מתוך 538 האלקטורים. אנחנו הולכים לפי האתר "ריל קליר פוליטיקס", הוא עושה שקלול של כל הסקרים בארצות הברית ביחד. לפי האתר הזה ג'ו ביידן משיג 311 אלקטורים– הרבה יותר מ-270. הניצחון אצלו כמעט באופן חד-משמעי.

אם אנחנו מוציאים מהחשבון הזה את המדינות המתנדנדות. כלומר אלה שמסורתית יכולות ללכת או לדמוקרטים או לרפובליקנים ויש בהן קרב צמוד וקשה לשער מה יקרה בהן, אנחנו רואים שג'ו ביידן יורד ל-232 אלקטורים בלבד. כלומר, עוד אין לו 270. וכדי להשיג 38 אלקטורים לניצחון מספיק לג'ו ביידן לנצח בשלוש מדינות בלבד – מישיגן, פנסילבניה, וויסקונסין. אם הוא מנצח בשלושתן הוא לא צריך לנצח יותר בשום מדינה. לא בפלורידה ובאף מדינה מתנדנדת אחרת. אם מסתכלים על הסקרים בתוך אותן מדינות הסקרים הפנימיים של מגלים שביידן מוביל. 

בפנסילבניה הוא מוביל ב-5%, במישיגן ב-8% ובוויסקונסין ב-9%. לכאורה פער די גדול וזה אמור להספיק לו. אבל כמו שאמרנו, כולנו בפוסט-טראומה מ-2016. האמנו לסקרים שנתנו את הניצחון לקלינטון – בשביל לראות את טראמפ מנצח. אז למה שעכשיו נאמין לסקרים? למה שהפעם הם לא יטעו ומשהו יהיה שונה?

אז התשובה היא כזאת: הסוקרים אומרים שב-2016 היה להם כשל מאוד מאוד ספציפי שהם גם יודעים מהו – הם לא נתנו משקל נכון לרמת ההשכלה של הנשאלים. מה זה אומר? כשאתה עושה סקר אתה עושה מדגם מייצג של האוכלוסייה. למשל אחוז דומה של גברים ונשים בסקר כמו באוכלוסייה, אחוז דומה של רמת הכנסה, אחוז דומה של מגורים, דמוגרפיה, מיעוטים אתניים, כמו באוכלוסייה. אבל הסוקרים לא נתנו משקל זהה בין הסקר לבין המצב באוכלוסייה, לרמת ההשכלה של האנשים. זה מה שגרם סוקרים לפספס. עכשיו הם אומרים: עשינו את שיעורי הבית, עשינו את התיקונים הנדרשים ולכן הסקרים עכשיו הם מדויקים. 

כנראה שיש משהו בתופעה הזאת שנקראת ההצבעה לטראמפ, שהוא חמקמק, שהוא עובר מתחת לרדאר. אנחנו נורא נורא נזהרים, ובכל זאת נגיד דבר נוסף, אם יתברר שבסופו של דבר טראמפ מנצח בבחירות ביום שלישי הקרוב – זה יהיה לא רק יום כיפור של הסוקרים, זה פשוט ייתר את כל מדע הסקרים. כי פשוט נבין שאנחנו לא יכולים להבין ממנו כלום.