חתונה המונית בטייבה

חזי לוי: חוששים מבלימה בירידה בשל ההקלות, החתונות במגזר הערבי - מנוע של הדבקה

זינוק בנתוני התחלואה במזרח ירושלים: מתוך 97 בדיקות קורונה שבוצעו היום, 74 נמצאו חיוביות - שיעור של 76%
השבוע
30 באוקטובר 2020
20:53

על רקע ההקלות בסגר שאישרה הממשלה, אמר הערב (שישי) מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור חזי לוי בריאיון ל"השבוע" בכאן 11 כי יש חשש מפני בלימה בירידה בתחלואה עקב ההקלות. "הירידה עקבית ויפה, אך אנחנו חוששים. המגמה היא חיובית". על העלייה בתחלואה בחברה הערבית אמר לוי: "החתונות במגזר הערבי הן מנוע של הדבקה, אנחנו עושים ככל שביכולתנו כדי למנוע אותן".

בתוך כך, היום נרשם זינוק בנתוני התחלואה במזרח ירושלים: מתוך 97 בדיקות קורונה שבוצעו היום, 74 נמצאו חיוביות - שיעור של 76%. גורם רפואי במזרח ירושלים אמר לכאן חדשות כי המצב מצביע על כך שישנה תחלואה סמויה, וכי החתונות ואירועים חברתיים מאיצים את זה. היום עבדו שני מתחמי "היבדק וסע" במזרח העיר, ללא צורך בהפניה.

בעניין העלייה בתחלואה במדינותצ אירופה, שחלקן מטילות כעת הגבלות נרחבות על הציבור, אמר פרופסור לוי: "אני לא חושב שיש סיבה להתלהבות, לא בשל התחלואה באירופה ולא בשל התחלואה אצלנו. כל העולם נלחם בנגיף שגרם לתחלואה עצומה ותחלואה כלכלית. אני שמח שאנחנו מצליחים בחודש האחרון להוריד את התחלואה, אבל על השמחה מעיב המצב הכלכלי הקשה של רבים מהאזרחים בישראל.

"אנחנו עושים ככל שביכולתנו כדי לבצע צעדים מדודים ומבוקרים. חזרה ללימודים הינה אירוע שיכול להעלות את מצב התחלואה. בגלל זה הצגנו תשעה שלבים, כאלו שיש בהם היגיון. יש לא רק לחץ פוליטי, מבינים שיש גם לחץ כלכלי". לוי הסבר את ההגיון מאחורי החלטות קבינט הקורונה אמש: "בתי הכנסת זו פתיחה של עשרה אנשים בלבד בתוך המבנה. חנויות רחוב זו תנועה רבה ברחוב, לעיתים יש תורים של אנשים שממתינים להיכנס לחנויות, לכן רצינו לעשות את זה בצורה מדודה".

על חיסון נגד קורונה אמר מנכ"ל משרד הבריאות: "אני תולה תקוות בחיסון של המכון הביולוגי. עשינו הסכמים ואנחנו מחפשים לעשות הסכמים נוספים, כדי לקבל את החיסון בסוף החיציון הראשון של 2021. אני מקווה שביוני 2021 יהיו כאן חיסונים, זה תלוי בקצב הייצור".

קבינט הקורונה אישר אמש את פתיחת בתי הכנסת והצימרים מיום ראשון הקרוב. כמו כן, גם המספרות ומכוני היופי ייפתחו. חנויות הרחוב ייפתחו ב-8 בנובמבר. השרים כ"ץ ופרץ התנגדו בהצבעה על המסחר כי רצו שהוא ייפתח כבר בראשון, השרים אדלשטיין ומירב כהן התנגדו כיוון שזה נוגד את מתווה משרד הבריאות.

השתתף בהכנת הידיעה: סולימאן מסוודה