מאיסור הפלות ועד פסילת קולות: מינוי השופטת שעשוי להכריע את הבחירות בארה"ב

השבוע אישר הסנאט את המינוי של איימי קוני בארט לתפקיד שופטת בית המשפט העליון, ואמריקה סוערת. יש מצב שהמינוי הזה יקבע לא רק את אורחות החיים באמריקה בשנים הקרובות, אולי אפילו הוא יקבע את תוצאות הבחירות בשבוע הבא. מואב ורדי מסביר
מואב ורדי
01 בנובמבר 2020
18:30

השבוע אישר הסנאט את המינוי של איימי קוני בארט לתפקיד שופטת בית המשפט העליון, ואמריקה סוערת. למה יש צורך בסערה? מינוי שופטת בבית המשפט העליון. ובכן, יש מצב שהמינוי הזה יקבע לא רק את אורחות החיים באמריקה בשנים הקרובות, אלא אולי הוא אפילו יקבע את תוצאות הבחירות בשבוע הבא.

אז מה הסיפור? בית המשפט העליון בארה"ב מורכב מתשעה שופטים, חלקם שמרנים, חלקם ליברלים, והם מאוד מאוד גלויים בדעותיהם. כלומר, שופטים שמרנים נוטים לפסוק לפי השקפת העולם השמרנית, והליברלים לפי השקפת העולם הליברלית.

בבחירות הללו, בגלל שהן צמודות מאוד בכמה מדינות מפתח, ייתכן בהחלט שבסופו של ליל הבחירות יהיו הרבה מאוד עתירות לבתי המשפט, גם מהצד של הדמוקרטים וגם מהצד של הרפובליקנים, בטענה לזיוף בחירות, לספירה לא נכונה של קלפיות, לזיוף מעטפות וקולות שהגיעו מאוחר.

בגלל שהקרב בין ג'ו ביידן לדונלד טראמפ נראה צמוד מאוד כרגע, יש סיכוי לא רע שהבחירות האלה יגיעו להכרעה בבתי משפט. לכן נורא חשוב כמה שופטים שמרנים יש בבית המשפט העליון וכמה ליברלים, מתוך הנחה שהשמרנים יפסקו לטובת הרפובליקנים והליברלים לטובת הדמוקרטים.

וכולם זוכרים, כמו ענן שמרחף מלמעלה, את מה שקרה בבחירות 2000, אז הקרב בין אל גור לג'ורג' בוש הבן הגיע לבית המשפט העליון, שפסק לטובת בוש ונתן לו את הנשיאות. זה קרה בין היתר בזכות ההרכב של בית המשפט העליון.

עד ממש לא מזמן בבית המשפט העליון היו חמישה שופטים שמרנים וארבעה שופטים ליברלים. אבל אתם בטח זוכרים, לפני זמן קצר הלכה לעולמה השופטת רות ביידר גינסבורג, ליברלית, ובכך פינתה מקום למינוי חדש.

טראמפ החליט שבניגוד לכללים המקובלים הוא מתעקש למנות שופטת משלו כבר עכשיו לפני הבחירות, והביא את המועמדות של איימי קוני בארט כדי לייצר מצב שיש רוב מוחץ, מוחלט, קבוע, מוצק, של שישה שופטים שמרנים ורק שלושה ליברלים.

בארה"ב, בניגוד לישראל, המינוי לבית המשפט העליון הוא לכל החיים, ואיימי קוני בארט צעירה יחסית, רק בת 48. אנחנו מאחלים לה אריכות ימים, היא כנראה לא במהרה תעזוב את בית המשפט העליון, ויש סוגיות מאוד חשובות שעומדות לפתחו של בית המשפט בשנים הקרובות.

כמו למשל האיסור על הפלות, כמו למשל ביטוח בריאות לכולם. ואיימי קוני בארט, נוצריה, שמרנית מאוד, קתולית, ברורה מאוד בהשקפותיה. היא מתנגדת להפלות ומתנגדת לביטוח בריאות לכולם.

לפחות כמו שזה נראה עכשיו, יכול מאוד להיות שעתירות כאלה יבואו לפתח בית המשפט העליון, והקול שלה יעשה את ההבדל ויגרום לשינוי של ממש באורחות החיים באמריקה.

אבל כמו שאמרנו, יכול להיות שהמינוי של קוני בארט ישפיע על תוצאות הבחירות עכשיו. הקרב מאוד צמוד בין המדינות, ואם הרפובליקנים או הדמוקרטים יעתרו לבית המשפט, טראמפ נהנה עכשיו מרוב שמרני בזכות המינוי שלה.

והאמת היא שלא צריך להתנבא – בוויסקונסין למשל החליטה המדינה שלא ניתן יהיה לספור קולות שהגיעו בדואר לאחר יום הבחירות עצמו. זה בעייתי, יש המון הצבעות בדואר, הדואר מאוד איטי עכשיו, ויכול להיות שיהיו מעטפות שיגיעו גם כמה ימים אחרי. הם נחתמו לפני יום הבחירות, אך ויסקונסין אוסרת עליהן להיספר.

הדמוקרטים עתרו לבית המשפט בטענה שזה לא דמוקרטי: אם אני הצבעתי בדואר בזמן, אם היה עיכוב בדואר ובעיה טכנית כלשהי – עדיין צריכים לספור את הבחירה שלי. בית המשפט פסק לטובת הרפובליקנים וקבע שבוויסקונסין לא ניתן יהיה לספור יותר קולות בדואר לאחר יום הבחירות. אנחנו יודעים שמרבית הקולות בדואר הם של הדמוקרטים, כך שהפסיקה הזאת פוגעת בביידן ועוזרת לטראמפ.

אז האם ההחלטה של טראמפ ללכת נגד הכללים, נגד הדמוקרטים, ולהתעקש על המינוי של קוני בארט השמרנית עוד לפני הבחירות, האם ההימור הזה יעניק לו אפילו את הניצחון בבחירות עצמן? וואלה, לא בלתי סביר.