המחבל שביצע את הפיגוע בווינה וחוסל

מתקפת הטרור בווינה: "המחבל היה מזוהה עם דאעש ומצויד בנשק כבד ובמטען חבלה מדומה"

מספר ההרוגים עלה לארבעה. שר הפנים: "קורא לתושבים להישאר בבתים. אנו מסתייעים בכוחות מיוחדים של מדינות שכנות" • מפקד משטרת וינה - "יש כ-1,000 מאנשי הכוחות המיוחדים שעובדים בשעה זו בווינה" • המחבל שחוסל - גבר כבן 30 שהגיע לפני כעשור למדינה
אנטוניה ימין ובן יניב
03 בנובמבר 2020
07:28
עודכן ב 13:28

מתקפת הטרור בווינה: שר הפנים האוסטרי, קארל ניהאמר, אמר היום (שלישי) במסיבת עיתונאים שקיים כי המחבל שחוסל בפיגוע אמש היה מזוהה עם דאעש ומצויד בנשק כבד ובמטען חבלה מדומה. התקשורת האוסטרית פרסמה פרטים תמונה של המחבל - גבר כבן 30 שהגיע למדינה לפני כעשור. ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ וסיכם איתו על שיתוף פעולה מודיעיני.

שר הפנים ניהאמר חזר על קריאתו לתושבים להישאר בבתים ולהימנע מהגעה למרכז העיר, ואישר שארצו מסתייעת בכוחות מיוחדים של מדינות שכנות. מספר ההרוגים בפיגוע במרכז הבירה האוסטרית עלה לארבעה. 15 בני אדם נפצעו.

מפקד משטרת וינה הודיע כי כאלף מאנשי הכוחות מיוחדים עובדים בשעה זו בעיר: "עבדנו הלילה על בדיקת זהות המחבל. בשעה זו נמשכות חקירות ממוקדות ומתחקרים קרובים של המחבל. המשטרה ערכה חיפוש גם בדירתו".

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הגיב על המתקפה ושלח תנחומים למשפחות ההרוגים: "תפילותינו נתונות לאנשי וינה, לאחר מעשה נתעב נוסף של טרור באירופה. ארצות הברית עומדת לצד אוסטריה, צרפת וכל אירופה במאבק כנגד טרוריסטים, כולל טרוריסטים אסלמיסטים".

גם בשעה זו נמשכים החיפושים אחר חשודים שלקחו חלק בפיגוע. אחד המחבלים נורה בידי המשטרה ונהרג. הירי התחיל אתמול בשעה שמונה בערב בסמוך לבית הכנסת הגדול בבירה, המחבל היה מצויד בנשק אוטומטי, באקדח ובמאצ'טה. בתחילת האירוע רחובות העיר היו מלאים למדי, שכן תושבים רבים ניצלו את הערב האחרון לפני הסגר והעוצר הלילי כדי ליהנות בפעם האחרונה מישיבה במסעדה בשבועות הקרובים.

המשטרה ציינה כי הפיגוע התנהל בשש זירות שונות – כולן במרכז העיר. וינה הוכרזה הלילה אזור אדום ומפטרלים בה בשעות אלה כוחות צבא מיוחדים ושוטרים סמויים. כמו כן ייערכו בדיקות בגבול האוסטרי, כדי למנוע מנוסה של משתפי פעולה אל מחוץ למדינה.

קורץ אמר כי מדובר בוודאות בפיגוע טרור אך המניע שעומד מאחוריו אינו ברור גם בשעה זו. העיתון הגרמני "בילד" פרסם הבוקר כי מדובר בטרור איסלאמי וכי אחד החשודים המרכזיים פרסם את כוונתו לבצע את הפיגוע באינסטגרם.

אתמול בלילה קנצלר אוסטריה אמר כי לא ניתן לשלול מניע אנטישמי בפיגוע הזה מפני שהוא התחיל בסמוך לבית הכנסת בעיר, אך חברי הקהילה היהודית הבהירו לכאן חדשות כי בית הכנסת היה סגור בשעת האירוע ושאין נפגעים מהקהילה.