-
הדס פרוש, פלאש 90

בפרקליטות התלבטו אם לאשר את החקירה של ח"כ זוהר

יו"ר הקואליציה לאחר חקירתו במשטרה באולפן כאן חדשות: "הפרקליטות מנסה להשתיק אותי" • אם לא יוכח בחקירה שהייתה לח"כ זוהר כוונה לממש את האיום – התיק נגדו צפוי להיסגר
תמר אלמוג
05 בנובמבר 2020
20:18
עודכן ב 20:31

בפרקליטות המדינה התלבטו היום (חמישי) אם לאשר את החקירה של יו"ר הקואליציה וחבר הליכוד ח"כ מיקי  זוהר. אם לא יוכח בחקירה שהייתה לח"כ זוהר כוונה לממש את האיום – התיק נגדו צפוי להיסגר. זוהר התראיין ב"חדשות הערב" בכאן 11 לאחר חקירתו, ואמר: "כמובן שלא איימתי על היועץ המשפטי לממשלה - הפרקליטות מנסה להשתיק אותי".

יו"ר הקואליציה הסביר, "יכול להיות שדיברתי בנחרצות, בחריפות וביקרתי את התנהלותו של היועץ המשפטי ואת התנהלות של שי ניצן, כפי שנדרש ממני כנבחר ציבור - אבל להציג את זה כאיום ואחר כך לחקור אותי על סחיטה באיומים נגד היועץ המשפטי - נחצה פה קו שלדעתי פוגע בדמוקרטיה שלנו".

"אני מניח שהפרקליטות היא שהחליטה לנסות להשתיק אותי כנבחר ציבור, ולכן פתחו את החקירה השערורייתית הזאת. זה יירשם לה לדיראון עולם - גם ככה האמון במערכת המשפט והאכיפה הולך ופוחת בשנים האחרונות. דבר שכזה פשוט משמיד לגמרי את האמון במערכות הללו. לי זה חבל כי אני פועל לחזק את האמון. דבר כזה פשוט מחסל את אמון הציבור". הוסיף זוהר.

גורמים במערכת אכיפת החוק מעריכים כי אם לא יעלו פרטים חדשים, התיק לא יגיע לכדי כתב אישום. השיקולים שנלקחים בחשבון הם התנצלותו אחרי אמירת הדברים, העובדה שאיים לכאורה במשהו שאין לו – הקלטות, העובדה שהדברים נאמרו במסגרת ריאיון שלו כחבר כנסת שניתנו במסגרת תפקידו. רוב תיקי האיומים בסופו של דבר לא מגיעים לכתב אישום בשל מדיניות מרוסנת של התביעה בעבירות הנוגעות לחופש הביטוי.


החקירה התקיימה בנקודת המשטרה הקטנה בשוהם ולא באחת התחנות הגדולות או ביחידת להב 433, ונמשכה 5 שעות והתמקדה רק בריאיון המדובר. לא ברור אם הדבר נעשה מטעמי נוחות החוקרים או כדי שזוהר לא יצטרך להיראות מגיע לחקירה בלהב או בתחנה גדולה.

מוקדם יותר, זוהר הודיע כי נקרא לחקירה במשטרה בעניינו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. ח"כ זוהר פרסם את הדברים בפוסט בדף הפייסבוק שלו. זמן קצר קודם לכן הודיעה המשטרה כי חבר כנסת מכהן נחקר בפרשה הנוגעת לחשדות לסחיטה באיומים.

"לא אסתיר מכם את העובדה שהופתעתי, בטח לאור העובדה שמדובר בחקירת השתקה שמתבססת על הבעת עמדה בראיון רדיו", כתב חבר הכנסת. יו"ר הקואליציה הוסיף כי לעניות דעתו "זו חקירה הזויה כנגד נבחר ציבור בכלל, וכנגד נבחר ציבור מהימין בפרט".

"אני סבור שהחלטת הפרקליטות והמשטרה לפתוח נגדי בחקירה כדי למנוע ממני לבקר את התנהלותו של מנדלבליט, תהיה הרסנית למערכת אכיפת החוק ואף עלולה להביא לאובדן מוחלט של אמון הציבור בה, שגם כך נמצא בשפל של כל הזמנים. אני לא חושש, בעזרת השם ננצח", כתב.

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה הגיב על הדברים, וצייץ בחשבון טוויטר שלו כי "זו תעודת עניות למשטרה, ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליטות שהתקיימה חקירה על התבטאות לא מוצלחת (שהובהרה לאחר מכן!) בריאיון רדיופוני, פשוט בושה".

שרת התחבורה מירי רגב הגיבה אף היא לפרסום וכתבה בפייסבוק שלה: "במדינה דמוקרטית אין מקום לחקירות הפחדה וסתימת פיות של נבחרי ציבור". יושב ראש הכנסת יריב לוין מסר גם הוא בתגובה כי אינו יכול לקבל מצב שבו חבר כנסת נחקר בשל התבטאות שלו שנאמרה במסגרת תפקידו הציבורי. 

בחודש שעבר הבהיר ח"כ זוהר בריאיון לאסתי פרז בן-עמי בכאן רשת ב, כי לא איים על מנדלבליט בריאיון ברדיו 103fm שבו אמר שאם מנדלבליט לא יתפטר ויבטל את כתבי האישום נגד ראש הממשלה, ייחשפו עוד הקלטות שלו. בריאיון בתוכנית "בחצי היום" הסביר זוהר כי לא הייתה לו כל כוונה לאיים, אך הוא עומד על כך שעל היועץ להתפטר.

בנוסף, התייחס יו"ר הקואליציה להקלטות מנדלבליט, שנחשפו יום קודם בחדשות 12, ואמר כי מנדלבליט צריך להתפטר, משום שנראה כי הגיש את כתבי האישום נגד ראש הממשלה נתניהו בגלל שהיה נתון לסחיטה. לדבריו, לא ידוע לו אם ישנן עוד הקלטות של מנדלבליט, נוסף על אלו שפורסמו, והוא אינו יודע מה מקורן. זוהר הוסיף שמערכת המשפט בישראל זקוקה לתיקון עמוק בעקבות ההתפתחויות האחרונות.