ג'ו ביידן, הערב
צילום: אי-פי

ביידן: אין לנו עדיין הצהרה על ניצחון אבל המספרים מראים שננצח

המועמד הדמוקרטי מגדיל את הפערים לטובתו במדינות המפתח, ומוביל בכ-30 אלף קולות בפנסילבניה: "מספר שיא של אמריקנים בחרו בשינוי. העם אמר את דברו" • טראמפ: ההליכים המשפטיים רק מתחילים
כתבי כאן חדשות
06 בנובמבר 2020
22:55
עודכן ב 06:21

המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארצות הברית ג'ו ביידן אמר הבוקר (שבת) בנאום לאומה האמריקנית כי עדיין אין הכרזה על המנצח בבחירות אך הוא עומד לנצח ברוב ברור. לדבריו, מספר שיא של אמריקנים, יותר מ-74 מיליון, בחרו בשינוי ונתנו לו מנדט ברור. ביידן הכריז כי לא יאפשר למנוע ספירת קולות והדגיש כי הדמוקרטיה עובדת.

ביידן מוביל כעת בארבע מדינות: פנסילבניה, נבאדה, אריזונה וג'ורג'יה, והספירה שם עדיין נמשכת. בפנסילבניה מוביל ביידן על הנשיא דונלד טראמפ ב-27,174 קולות לאחר ספירה של 99% מהקולות. אם ינצח בה בתום ספירת הקולות - יהפוך רשמית לנשיאה ה-46 של ארצות הברית. בפנסילבניה החלו בספירת קולות הבוחרים אשר הצביעו באזור פיטסבורג בשתי מעטפות, בגלל תקלה במשלוח טפסי ההצבעה שחייבה משלוח טפסים מעודכנים.

בנבאדה מוביל ביידן על טראמפ ב-22,657 קולות, לאחר ספירה של 87% מהקולות. בג'ורג'יה מוביל ביידן על טראמפ ב-4,395 קולות בלבד, לאחר ספירה של 99% מהקולות - ושם צפויה להתקיים ספירה חוזרת. באריזונה מוביל ביידן על טראמפ ב-29,861 קולות, לאחר ספירה של 90% מהקולות.

בתוך כך הנשיא טראמפ אומר כי ימשיך במאבק המשפטי. בהודעה שפרסם נאמר: "אמשיך בתהליך הזה כדי לוודא שלעם האמריקני יהיה אמון בממשל. לעולם לא אפסיק להילחם בשבילם ובשביל האומה שלנו". מאוחר יותר צייץ טראמפ לקראת נאומו של ביידן: "הוא לא צריך להכריז על זכייה בנשיאות. גם אני יכול לעשות זאת. ההליכים המשפטיים מתחילים רק עכשיו".

סנאטורים בכירים במפלגה הרפובליקנית יצאו נגד דברי הנשיא טראמפ, לפיו הבחירות זויפו, נחטפו או הושחתו. הסנאטור הרפובליקני מיט רומני אמר כי אמירות אלה פוגעות בחופש בארצות הברית וברחבי העולם. "זה מחליש את היסודות עליהן נשענת הרפובליקה", צייץ בטוויטר.

גם הסנטור הרפובליקני רוי בלאנט יצא נגד טענות הנשיא. "אינך יכול לעצור את הספירה במדינה אחת ולרצות שהיא תימשך במדינה אחרת", אמר בלאנט. הוא הוסיף כי "אולי כך היית רוצה שהמערכת תעבוד, אך היא אינה עובדת כך".

בתגובה לידיעות לפיהן הנשיא טראמפ יסרב לקבל את תוצאות הבחירות, פרסם מטה ביידן הודעה לפיה "הממשל מסוגל ללוות מסיגי גבול מחוץ לבית הלבן". בהמשך אמר יועצו של הנשיא טראמפ, לארי קדלו, כי אם הנשיא יפסיד בבחירות העברת השלטון תהיה חלקה. לדבריו "זו הדמוקרטיה הגדולה ביותר בעולם".

השתתפו בהכנת הידיעה: מואב ורדי, נתן גוטמן, ירון דקל ובן יניב