אחת משלוש

"אונס זה אונס, את סוחבת צלקת": איך הגענו למצב שבו אחת מכל שלוש נשים תעבור פגיעה מינית?

אי שוויון בין המינים, החפצה, התרבות הפופולרית, הלגיטימיות של ההערות הסקסיסטיות. פרויקט מיוחד - "אחת משלוש"
רחלי רזי-סלע
08 בנובמבר 2020
16:13
עודכן ב 10 נובמבר 23:12

אי שוויון בין המינים, החפצה, התרבות הפופולרית, הלגיטימיות של ההערות הסקסיסטיות - איך כל אלה קשורים לפגיעות מיניות? סדרת כתבות, "אחת משלוש", תסקור את כל אלה ותציג עדויות של נשים וגברים שנפגעו.

צפו בהצצה לסדרה בת שלושת הפרקים

בפרק הראשון, כרמל ראובני ומיירן הולדשטיין, סטנדאפיסטית וזמרת, מספרות על פגיעה מינית שחוו בצעירותן. "אונס זה אונס, את סוחבת צלקת", הסבירה הולדשטיין. "נכנסתי למערכות יחסים הרסניות שמתבססות על מיניות. לא אהבתי את עצמי, הרגשתי שמגיע לי שיתייחסו אליי לא יפה ויפגעו בי", סיפרה ראובני.

על פי ההערכות המקובלות, אחת מכל שלוש ישראליות תותקף מינית במהלך חייה, ואחת מכל חמש נשים - תעבור אונס או ניסיון אונס. בפרק הראשון נפגעות תקיפה מינית מספרות בגילוי לב על ההשלכות, הצלקות וניסיונות השיקום.

צפו בפרק הראשון

"גם אם הוא אנס אותי - הוא לא ייקח ממני את החיים": איך מייצרים עולם שבו ילדות, נערות ונשים יחיו ללא פחד שיותקפו? כיצד משפיע השיח - או היעדרו - על מיניות? טל, שהוטרדה על ידי קרוב משפחה בבית, ואביגיל, נערה בפנימייה לנערות נפגעות תקיפת מינית, מספרות על מה שקרה ועל ההשלכות. 

צפו בפרק השני


בעולם שבו מדברים על חולשתן של הנשים ועל היותן קורבן ולפגיעות מיניות, האצבע המאשימה מופנית באופן אוטומטי למין הגברי. בזמן האחרון לא מעט גברים מתחילים להבין ששינוי הקודים והתפיסות שהנחו אותם עד כה הוא הכרחי. עדי טרם הבין שהוא חייב לעשות משהו ברגע ששמע על האונס באילת: "זו הפעם הראשונה שזה לא עבר לידי. מצאתי את עצמי יושב בבית וכועס". על החרטה האישית שלו הוא מספר: "כמות הפעמים שאמרו לי 'לא' והמשכתי... היו לי אינטראקציות מיניות עם נשים שהיו בהסכמה, אבל לא בהסכמה צלולה". 

צפו בפרק השלישי

בכל מקרה של פגיעה מינית ניתן לפנות לקווים של מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית. נשים: 1202 גברים: 1203