-
צילום: אי-פי

לאחר הלחצים: מנכ"ל פייזר הסכים לשוחח עם רה"מ על רכש לישראל

מחדל רכש החיסונים שנחשף בכאן חדשות | סגן שר הבריאות יואב קיש לכאן רשת ב: "יכול להיות שהיינו צריכים לקחת החלטה יותר מוקדמת" • נתניהו יבקש מענקית התרופות לשקול מחדש מכירת מיליוני חיסונים לישראל. אתמול הודיעה השלוחה המקומית של החברה כי נבחנת האפשרות שלא לשמור לישראל חיסונים בעקבות התמהמהות של משרד הבריאות • מפתחי החיסון הרוסי: יעילות של 92% בשלב השלישי של הניסוי
שאול אמסטרדמסקי
11 בנובמבר 2020
07:21
עודכן ב 09:29

מחדל רכש החיסוניםבעקבות הפגישה שהתקיימה הלילה בין משרד הבריאות ונציגי פייזר ישראל, סוכם כי ראש הממשלה בנימין נתניהו יוכל לקיים היום (רביעי) שיחה קצרה עם מנכ"ל פייזר העולמית. סגן שר הבריאות יואב קיש הגיב על הדברים, ואמר בריאיון בכאן רשת ב: "יכול להיות שהיינו צריכים לקחת החלטה יותר מוקדמת". בכאן חדשות נחשף כי המשא ומתן מול חברת התרופות נוהל בדרגים נמוכים וכי כתוצאה מכך לא נרכשו חיסונים מבעוד מועד.

האזינו לריאיון המלא עם סגן השר יואב קיש, בכאן רשת ב

ראש הממשלה נתניהו יבקש ממנכ"ל פייזר העולמית לשקול מחדש למכור לישראל כמה מיליוני מנות חיסונים נגד קורונה. זאת לאחר שאתמול פייזר העולמית הודיעה לשלוחה הישראלית שמאחר שמשרד הבריאות מתמהמה במשא ומתן, החברה שוקלת שלא לשמור לישראל את מנות החיסון.

גורם במערכת הבריאות העריך שלאחר השיחה בין השניים, גדלים הסיכויים שייחתם בקרוב הסכם בין החברה לממשלת ישראל. אמש הביע הגורם תרעומת על גרירת הרגליים של משרד הבריאות עד כה בנושא ואמר שעד עתה לא הייתה היערכות ממשית לאופן חלוקת החיסון. עוד ציין שעבודת המטה בנושא החלה רק לפני עשרה ימים, והמשימה הוטלה על צוות במרכז השליטה רק בימים האחרונים.

החיסונים של החברות "מודרנה" ו"פייזר" מורכבים להעברה מבחינה לוגיסטית, שכן הם דורשים קירור בטמפרטורה של מינוס 70 מעלות, ועד עתה לא נעשתה עבודה מתאימה במשרד הבריאות לסוגיה הזו. בישראל למעשה אין כלל תשתית מתאימה להעברת החיסונים הדורשים תנאי קירור כאלה. לשם השוואה, בארצות הברית הצבא האמריקני מפעיל כבר תקופה מנהלת שעוסקת רק בסוגיה הזו.

ביום שני הודיעה ענקית התרופות כי החיסון שהיא מפתחת נגד נגיף קורונה נמצא יעיל במניעת הידבקות בקרב 90% מהנסיינים. החיסון, שעליו עובדת החברה בשיתוף עם חברת "ביונטק" הגרמנית, נמצא בשלב השלישי של הניסוי הקליני.

חדשות חיוביות בנושא החיסון הגיעו גם מרוסיה: מפתחי החיסון הרוסי הודיעו הבוקר כי בתום השלב השלישי של הניסוי בחיסון, נמצא שהוא יעיל ב-92% אחוז מהמקרים. לדבריהם, יש 40 אלף מתנדבים המשתתפים בשלב השלישי של הניסוי, במסגרתו למעלה מ-20 אלף מתנדבים חוסנו במנה הראשונה של החיסון, וקבוצה אחרת המונה יותר מ-16 אלף בני אדם – חוסנה בשתי המנות של החיסון.