-
צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

גלנט: בוחנים ללמד בחנוכה; רן ארז: לא נסכים, שיפצו קודם את המורים

שר החינוך: "הדבר מצריך משא ומתן מול המורים"; יו"ר ארגון המורים: "שיתחילו בלשלם למורים על השעות הנוספות שלהם" • גלנט אף קרא בקבינט הקורונה להחזיר ללימודים את כיתות ה'-ו' בשבוע הבא • חמישה ימים מלאים לכיתות א'-ב', ללא ערבוב בין קבוצות בצהרונים וחובה לעטות מסכות - משרד החינוך הציג מתווה החזרה ללימודים
לירן כוג'הינוף, גילי כהן ועמיחי שטיין
11 בנובמבר 2020
10:23
עודכן ב 21:14

לאחר ששר החינוך יואב גלנט אמר שנבחנת האפשרות ללמד בחופשת חנוכה, יושב ראש ארגון המורים, רן ארז, הודיע הערב (רביעי) בריאיון לגאולה אבן: "לא נלמד בחופשת חנוכה. קודם שיפצו את המורים על מה שהם עושים עכשיו, וישלמו להם על השעות הנוספות שהם נותנים בשל דחיית הבגרויות". ארז הוסיף שכלל לא התייעצו עימם על מתווה החזרה ללימודים ודחיית הבגרויות.  

מוקדם יותר, אמר גלנט בריאיון לתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב שהוא הנחה את מנכ"ל משרדו "לבחון את האפשרות ללמוד החל מ- 13 בצדמבר בחופש בחנוכה". גלנט הוסיף שהדבר "מצריך משא ומתן מול ארגוני המורים".

במקביל, השר גלנט קרא היום בקבינט הקורונה להחזיר ללימודים את כיתות ה'-ו' בשבוע הבא, ואם יתאפשר - גם את כיתות י"א-י"ב. אל גלנט הצטרף השר יזהר שי שאמר כי למרות פתיחת מערכת החינוך, חלה ירידה בתחלואה בגילאי 0-19. השניים טענו כי "אם נחזיר את כולם ללימודים, הם יהיו תחת פיקוח, וכך יהיה אפשר לזהות תסמינים באופן מיידי ולקטוע שרשראות הדבקה". משרד הבריאות מתנגד לכל הקלה נכון לשעה זו, גם בכלכלה וגם במערכת החינוך. ההכרעה צפויה להתקבל בישיבה הבאה של קבינט הקורונה.

לפי הנתונים שפרסם היום משרד החינוך, 12 בתי ספר נסגרו ביממה האחרונה בשל תחלואת הקורונה. כמו כן, נכון להיום ישנם 211 גני ילדים סגורים. 536 תלמידים נדבקו בבתי הספר ו-342 ילדים בגנים.

מתווה החזרה ללימודים של משרד החינוך 

משרד החינוך פרסם הבוקר את מתווה החזרה ללימודים שגובש על ידי צוות בין משרדי בהובלת שר החינוך. עיקריו: חמישה ימים מלאים לכיתות א'-ב', ללא ערבוב בין קבוצות בצהרונים וחובה לעטות מסכות. המתווה הוצג למנהלי בית הספר כדי שיוכלו להכין מערכת שעות, אם וכאשר קבינט הקורונה יאשר חזרה ללימודים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יכנס היום שני דיונים, על מתווה החינוך ועל בחינת היעילות של עוצר לילי. 

כיתות א'-י"ב:

• כיתות א'-ב': למידה בכיתות מלאות, חמישה ימים בשבוע במשך חמש שעות ביום. 
• כיתות ג'-ד':  ללא שינוי - בקבוצות קבועות של עד 20 תלמידים בקבוצה, חמישה ימים בשבוע במשך חמש שעות ביום.
• כיתות ה'-ו': בקבוצות קבועות של עד 20 תלמידים בקבוצה, לפחות שלושה ימים בשבוע ולפחות 14 שעות שבועיות. 
• כיתות י''א – י''ב: בקבוצות של עד 20 תלמידים, לפחות יומיים בשבוע. לתלמידים יתאפשר מעבר בין שתי קבוצות בלבד. מורה יוכל ללמד תוך מעבר בין ארבע קבוצות אורגניות קבועות לכל היותר. 

הצהרונים:

• תלמידי כיתות א'-ב' המשתתפים בצהרון, ישהו באותה כיתת אם שבה שהו בשעות הלימודים, ללא מעבר בין קבוצות.

גורמים שמעורים בנושא, אמרו כי ההקלות לא יהיו לפני יום שלישי - אם יוחלט לצאת בכלל להטילן. מנהלי תיכונים זועמים על המתווה לכיתות י"א-י"ב. מנהל ממרכז הארץ אמר: "מעבר של תלמידים בין שתי קבוצות זו פשוט בדיחה. לא נוכל לעמוד בזה - המשמעות תהיה או הפרת ההנחיות או שימשיכו ללמוד בזום". 

"זה פשוט לא יאמן", הוסיפה מנהלת מהדרום. "בתיכון כמות הלימודים בכיתות אורגניות היא ממש קטנה, תלמידים פשוט לא יהיו יכולים ללמוד את כל המגמות שלהם בבית הספר. המתווה שוב לא מחובר למציאות". בריאיון לרשת ב הגיב גלנט ואמר: "אני משוחח עם הרבה מאוד מנהלים בארץ ועם אלפי מורים, יש שביעות רצון רבה ממה שאנחנו מציגים".

בתוך כך, קיימים חילוקי דעות בין משרד הבריאות למשרד החינוך בגיבוש מתווה ללמידה בחטיבות העליונות. במשרד הבריאות מסרבים לאשר לתלמידים לעבור בין מגמות כפי שהיה לפני הסגר, ודורשים להגביל את מעבר התלמידים בין 3-2 קבוצות בלבד. 

עוד על פי המתווה, הסעות יתקיימו ללא שינוי, ויפעלו בהתאם לנוהל הסעות לתלמידים בתקופת קורונה. המורים השוהים בחדרי המורים או בעת שיקיימו מפגשים בבית הספר, יקפידו על כללי הבריאות הנדרשים. בהודעת משרד החינוך נכתב כי "מומלץ לקבוע מקומות נוספים וקבועים במתחם בית הספר עבור המורים, כדי למנוע התגודדות בחדר מורים".

יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית, פרופ' חגי לוין, אמר בוועדת החינוך: "כאפידימיולוג אני טוען שאי אפשר להחזיק את מערכת החינוך סגורה. אני מתבייש בתגובה של משרד החינוך - שלא התכונן ולא מצא פתרונות לכל ילדי ישראל. הילדים שלנו הופכים ל'זום-בים', והפערים בין האוכלוסיות גדלים. אני לא מבין איך לא פותחים את תנועות הנוער לפעילות בחוץ - זה רק יצמצם את ההדבקה".