צבי גנדלמן
צילום: פלאש 90

ראש עיריית חדרה צבי גנדלמן יועמד לדין כפוף לשימוע

גנדלמן חשוד בעבירות של מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה, שיבוש מהלכי משפט ועבירה לפי חוק המחשבים. בשנים 2018-2013 כשכיהן גם כראש הוועדה המקומית לתכנון ובנייה חדרה • פרקליטו של גנדלמן: "משוכנעים שנוכל להסביר לפרקליטות מדוע לא נעברה שום עבירה במקרה זה"
צח שפיצן, אורלי אלקלעי
12 בנובמבר 2020
13:43

פרקליטות מיסוי וכלכלה הודיעה היום (חמישי) לראש עיריית חדרה צבי גנדלמן כי נשקלת העמדתו לדין כפוף לשימוע. גנדלמן חשוד בעבירות מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה ושיבוש מהלכי משפט ועבירה לפי חוק המחשבים. על פי מכתב השימוע, העבירות בוצעו בתקופה שבין אוקטובר 2013 ליוני 2018, אז גם כיהן גנדלמן בנוסף לתפקידו כראש עיר, כראש הוועדה המקומית לתכנון ובנייה חדרה.

בנוסף, נשקלת העמדתם לדין של מנהלת לשכתו של גנדלמן בעבירות של מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה ועבירה לפי חוק המחשבים, ושל נהגו של גנדלמן בעבירה של שיבוש מהלכי משפט.

עורך הדין ליאור אפשטיין, המייצג את ראש העיר צביקה גנדלמן, מסר בתגובה: "בשלב ראשוני התברר שאין שוחד בפרשה, ושוב נחשפנו כולנו לכך ששיטות החקירה בפרשות ציבוריות מחייבות מעצר מכאיב והרבה פעמים לא נחוץ. אנחנו חולקים על ההנחה הבסיסית שראש עיר מחויב להתנתק בפועל מכל שחקן במגרש הפוליטיקה המקומית. מכבדים את הגישה שלא הכול פרוץ ומשוכנעים שנוכל להסביר לפרקליטות מדוע לא נעברה שום עבירה במקרה זה".

על פי מכתב השימוע, שמואל לוי שהיה קבלן ויזם נדל"ן, היה בעל אינטרסים כלכליים משמעותיים בעיר חדרה, והוא מילא מגוון תפקידים בעירייה, אחד מהם - ממלא מקום ראש העירייה. לוי קידם את מועמדותו של גנדלמן במערכת הבחירות של 2013, תוך שהוא מנצל את כוחו הפוליטי.

עוד עולה, כי לאחר בחירתו לראשות העירייה ולאורך השנים שלאחר מכן, חש גנדלמן מחויבות אישית עמוקה כלפי לוי וחשש שיפעל למניעת בחירתו בעתיד. דבר שהביא למצב של ניגוד עניינים בין תפקידו הציבורי לבין רצונו להיטיב עם לוי ולהיבחר לכהונה נוספת. גנדלמן לא דיווח על ניגוד העניינים ולא חתם על הסדר ניגוד עניינים כנדרש בדין.

בסוף חודש ינואר 2018 התקבלה בלשכת ראש העירייה פנייה בבקשה לפי חוק חופש המידע לקבל את יומני הפגישות של גנדלמן. בעקבות כך, גנדלמן ומנהלת לשכתו סיכמו שהיא תמחק מיומנו הממוחשב של ראש העיר חלק מהפגישות שהופיעו בו במטרה להסוות את הקשר הפסול שקיים עם לוי. בהתאם לסיכום עם גנדלמן, מנהלת הלשכה ביצעה שינויים ביומן, הפיקה ממנו פלט כוזב במטרה להעבירו למגיש הפנייה וכן העבירה לממונה על חופש המידע בעירייה הערכה מופרזת של שעות העבודה הנדרשות לטיפול בבקשה.

עוד עולה ממכתבי השימוע כי גנדלמן הורה לנהג שלו עדכן את שמואל לוי בדבר גביית הודעה במשטרה של חבר אופוזיציה בעירייה, שעסקה בין היתר ביחסיו של גנדלמן עם לוי, והעביר לו מסר שעליו להתרחק מהעירייה בתקופה הקרובה, כדי למנוע או להכשיל חקירה פלילית.