t
-
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

ההסכם עם פייזר אינו כולל הבטחה לאספקת חיסונים לישראל

לפי גורמים המעורים בפרטי ההסכם: ישראל התחייבה לשלם מקדמה לחברה, שתוחזר אם לא יועברו החיסונים עד לסיום 2021 • בהצהרה שנשא אמר רה"מ: זה יום גדול לישראל, החיסונים מהחברה יספיקו ל-4 מיליון אזרחים • אדלשטיין: ישראל פועלת במישורים נוספים • יו"ר בית הדין של ההסתדרות הרפואית: בתחושה שלי בינואר לא יהיה פה כלום. פייזר זה לא גמ"ח
ליאל קייזר, נוב ראובני ודקלה אהרן-שפרן
13 בנובמבר 2020
10:26
עודכן ב 18:37

לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (שישי) כי נחתם ההסכם עם חברת התרופות האמריקנית "פייזר" להבאת חיסונים לנגיף הקורונה אל ישראל - גורמים המעורים בפרטי ההסכם עם ענקית התרופות אומרים כי הוא אינו כולל הבטחה לאספקת חיסונים למדינת ישראל. במקום זאת ישנן הבנות כי ייתכן שהחברה תספק לישראל חיסונים.

לדבריהם, ישראל התחייבה לשלם לחברה מקדמה, שתוחזר לה ככל שלא יועברו אליה חיסונים עד לסיום שנת 2021, גם אם יסופקו חיסונים - פייזר לא התחייבה על כל מועד לאספקתם. ככל שהחיסונים יסופקו עד סוף 2021, ישראל תשלם לחברה את מלוא התמורה בגינם. 

יו"ר בית הדין של ההסתדרות הרפואית, פרופ' אבינועם רכס, התראיין לתוכניתנו "אורי ושרון", שם אמר על רכישת החיסונים: "בתחושה שלי בינואר לא יהיה פה כלום. פייזר זה לא גמ"ח, יש להם מניות בבורסה והם רוצים לעשות כסף. גם הממשל האמריקני, עד שלא יהיו לו 300 מיליון מנות, לא ייצא את החיסון". עוד הוסיף רכס כי קיימות בעיות לוגיסטיות וקדימות בין מדינות וכי גם לאחר שהחיסון יגיע לארץ הקריטריונים למתן קדימות לחיסון עשויים להוות בעיה: "יש מאבק כוחות בין האתיקה התיאורטית לבין הפרקטיקה. אני חושב שחבריי הכנסת ופוליטיקאים מקושרים יהיו לפניי. כללי האתיקה אומרים קודם חסן את אנשי הרפואה, אחר כך את מנהלי המדינה, ואחר כך את קבוצות הסיכון", פירט. 

קודם לכן התראיין בכאן רשת ב אבי בוסקילה, מנכ"ל "שראל",  המנהלת את הרכש עבור משרד הבריאות ואמר כי "המדינה פועלת ישירות מול החברות והמטרה היא להשיג חיסון בין המדינות הראשונות. כרגע לא ברור איזו חברה תגיע לסוף המירוץ", אמר. עוד ציין בוסקילה כי יש מאבק בין מדינות וכי הן רוכשות אופציות וככל שזה בשלב מוקדם יותר המחיר נמוך יותר. "לעיתים בשלב מסויים יש חברה שמשיגה חברה אחרת - לא נכון להסתמך על חברה אחת בלבד", ציין.

האזינו לראיון המלא

בהצהרה שמסר בקריה בתל אביב אמר נתניהו: "זהו יום גדול לישראל – ברגעים אלו אנחנו חותמים על הסכם עם חברת פייזר לקבלת שמונה מיליון חיסונים עבור ארבעה מיליון אזרחי ישראל. השאיפה היא שאספקת החיסונים תתחיל בחודש ינואר ותלך ותגבר בחודשים שלאחר מכן". הוא ציין כי "יש לנו עוד הסכמים עם עוד חברות מבטיחות, בדרך לקבלת עוד מיליוני חיסונים לאזרחי ישראל".


שר הבריאות יולי אדלשטיין בירך גם הוא על החתימה והוסיף: "עלינו לא להיכנס למצב של שאננות, משאננות אין חיסונים – לשמור על מסכות, מרחק וכל הכללים הבריאותיים". לדבריו, ישראל פועלת בכיוונים נוספים למאבק בתחלואה, בין השאר בתחום הבדיקות המהירות.


משרד הבריאות עדכן הבוקר כי אתמול אובחנו 815 נדבקים חדשים בקורונה. מדובר במספר הנדבקים היומי הגבוה ביותר ב-10 הימים האחרונים. שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 2.1%, מתוך 40,163 בדיקות שבוצעו אתמול. כמו כן, מספר החולים במצב קשה ירד ל-303 מהם 148 במצב קריטי ו-134 מונשמים. מספר המתים מאז פרוץ המגפה עומד על 2,706.

מקדם ההדבקה הארצי היום עומד על 0.94. בחברה הכללית הוא 1.0, לעומת זאת בחברה הערבית המקדם עדיין גבוה ונמצא היום על 1.07, ובחברה החרדית 0.92. ממוצע הנדבקים השבועי – 626.

בהסתדרות הרפואית מתנגדים למתן חיסוני קורונה בכפייה, ואומרים שהם תומכים במתן תמריצים למתחסנים בשילוב הסברה. יו"ר ההסתדרות הרפואית פרופסור ציון חגי אמר לכאן חדשות כי "השיח הגובר סביב החיסון מייצר תחושה מטעה ומסוכנת כאילו הסוף של הקורונה מעבר לפינה - אסור שניקלע לשאננות".

בתום ישיבת קבינט הקורונה אתמול, אמר ראש הממשלה כי שוחח עם מנכ"ל החברה אלברט בורלא, ושהשניים הסירו יחד עם היועצים המשפטיים של שני הצדדים את "המכשול האחרון בפני חתימת חוזה עם החברה". נתניהו אמר לשרים בישיבת הקבינט כי תוקם ועדת שרים לפיקוח על החיסונים ועל אופן חלוקתם. הקבינט דן בהגבלות נוספות בעקבות העלייה בתחלואה בימים האחרונים.


אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי ראש הממשלה נתניהו רוצה להחיל עוצר לילי כבר מיום שלישי הקרוב. עם זאת, בכחול לבן מתנגדים למהלך. ההצעה שתועלה לדיון בקבינט הקורונה ביום ראשון היא עוצר שייכנס לתוקפו ב-22:00 עד 05:00 בבוקר והמסחר ייסגר שעה קודם לכן. במשרד הבריאות סבורים שהדבר לא יועיל לצמצום התחלואה. 

בתוך כך, נתניהו בוחן פשרה בנוגע לצעדים הבאים בהקלות: פתיחת מרכזי הקניות הפתוחים ללא הקניונים. אך באוצר ימשיכו להתעקש על פתיחת המסחר במלואו, ומעריכים שהמהלך יחסוך למשק 2.4 מיליארד שקל בשבועיים. גורמים בממשלה אמרו לכאן חדשות ככל שיוחלט על פתיחה חלקית ומערכת החינוך, פתיחת המרכזים המסחריים מתרחקת.