-
צילום: יוסי אלוני ואבשלום ששוני, פלאש 90

בלי סגרים ועם לימודים: דרך אחרת להתמודד עם הנגיף

בזמן שישראל נאבקת למצוא את השיטה הטובה ביותר למאבק במגפה, יש כאלו שמציעים מודל התמודדות שונה מאוד ממה שהכרנו בארץ עד היום. אז האם הבית הוא באמת המקום הבטוח ביותר בזמן קורונה?
בחצי היום
15 בנובמבר 2020
14:02

בזמן שישראל נאבקת למצוא את השיטה הטובה ביותר להתמודדות עם המגפה, יש כאלו שמציעים מודל התמודדות שונה מאוד ממה שהכרנו בארץ עד היום. דוקטור אורי גביש הוא חבר בצוות של רופאים, אנשי מערכת הבריאות ומדענים, שמציעים דרך אחת להילחם בנגיף - "מודל היגיון בריא - שכולל חזרה מיידית של כל מערכת החינוך למוסדות, ויתור על סגרים והפסקת הכפייה בכל הנוגע לעטיית מסכות. 

האזינו לריאיון המלא עם ד"ר אורי גביש בכאן רשת ב

בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב, הסביר היום (ראשון) ד"ר גביש את עיקרי תוכנית הפעולה, שעליה חתומים כ-150 מדענים, חוקרי רפואה ואפידמיולוגיים. ראשית, הוא שולל את היעילות של עוצר לילי והסגרים. "אין שום ראיות שעוצר יכול למנוע הדבקה לאורך זמן", הוא טוען. "לכל היותר זה דוחה את ההידבקות לתוך החורף. במקום שאנשים יצאו להליכה באוויר הצח, כופים עליהם לשבת בבית מול הטלוויזיה - זה המקום שיש להם את הסיכוי הכי גדול להדביק ולהידבק". 

בכל הנוגע למערכת החינוך, ד"ר גביש אומר שכלל לא היה צריך לסגור אותה, אפילו לא ליום אחד. "את מערכת החינוך, מגני הילדים ועד לאוניברסיטאות, יש לפתוח מיד", הצהיר. "הפגיעה בצעירים, ובעתיד של כל המדינה שמונח על כתפיהם, היא בלתי נתפסת. הקורונה מסוכנת לילדים פחות משפעת, ולילדים בגן פחות מרכיבה על אופניים". עוד ציין כי משרד הבריאות הפיץ בנושא מסמכים "מניפולטיביים ושגויים" לדבריו, שמנוגדים למספר רב של מחקרים. 

על האפשרות של סיבוכים והשפעות ארוכות טווח של הנגיף, הדגיש ד"ר גביש: "אולי זה יפתיע הרבה אנשים, אבל אין שום ראייה שלמחלה הזו יש סיבוכים יוצאי דופן בשכיחותם או בחומרתם, ביחס לנגיפי נשימה אחרים". עוד הוסיף כי בעיניו אין לכפות עטיית מסכות, פרט למקרים שבהם אוכלוסיות בסיכון ולא בסיכון חולקות חלל קטן, כמו מרפאות ובתי מרקחת. עוד ציין כי אין יתרון בריאותי לעטיית מסכה באוויר הפתוח: "גם ברחוב כשעוברים ליד מישהו, הסיכוי להדבקה בחליפה ליד מישהו גם ללא מסכה הוא אפסי". 

"אנשים בסיכון צריכים להימנע בינתיים מהתקהלויות, ואנשים לא בסיכון צריכים לחיות את חייהם כרגיל", טען ד"ר גביש. יחד עם זאת הוא ציין כי המודל שהוא מציע לא אמור לכלוא ולדכא אוכלוסיות בסיכון, אלא שהוא מציע להן מענה ייחודי. בין השאר מוצע להפעיל שעות ייעודיות של קבלת קהל בסניפי דואר ובנקים, תשלום דמי אבטלה מלאים לאנשים שלא יכולים לעבוד מהבית ועוד.