נציגי האיחוד בגבעת המטוס
צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

"תחזרו הביתה אנטישמים": נציגי האיחוד האירופי הגיעו לגבעת המטוס בירושלים - וגורשו מהמקום

שר החוץ של האיחוד גינה את הבנייה הצפוייה במקום: "הדבר יפגע קשות בסיכויים לפתרון שתי המדינות". בישראל מנסים להאיץ את המהלך - לפני כניסתו של ביידן לבית הלבן
סולימאן מסוודה
16 בנובמבר 2020
10:45
עודכן ב 14:01

כיממה לאחר שפורסמה חוברת המכרז לבניית 1,257 יחידות דיור בשכונת גבעת המטוס בדרום ירושלים - שגריר האיחוד האירופי בעיר, סוון קון פון בורגסדורף, גורש יחד עם פמלייתו היום (שני) לאחר שהגיעו לביקור במקום. אתמול גינה שר החוץ של האיחוד את הבנייה הצפוייה במקום: "הדבר יפגע קשות בסיכויים לפתרון שתי המדינות בהתאם לחוק הבין-לאומי. אנו קוראים לישראל להפוך את הצעד השלילי הזה". 

שר החוץ של ירדן, אימן א-ספדי, גינה את ההחלטה לבנות בגבעת המטוס ורמת שלמה. בפגישה שקיים היום בעמאן עם שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מאלכי, הדגיש א-ספדי את הצורך לעצור את כל צעדיה הבלתי חוקיים של ישראל. לדבריו, "מכשילים את פתרון שתי המדינות ואת ההזדמנויות לכינון שלום צודק".

בחודש פברואר הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו: "הסרנו את המגבלות, אנחנו הולכים לבנות בגבעת המטוס". זאת לאחר שבתחילת השנה דווח כי נתניהו הורה להקפיא את הבנייה באזור בעקבות התערבות אישית של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. נתניהו ספג ביקורת קשה בימין על כך שאינו מקדם בנייה בשכונה.

הממשל האמריקני התנגד בתוקף לבנייה בגבעת המטוס בשנות כהונתו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה. עכשיו, לפני שג'ו ביידן נכנס לבית הלבן, בישראל מאיצים את הבנייה באזור. תוקף המכרז - יומיים לפני השבעתו של ביידן. משמעות המהלך היא שברגע שיש חוברת, הקבלנים יודעים את מה שדרוש מהם כדי להגיש הצעות לבנייה. לאחר מכן, אפשר להכריז מי זכה במכרז והוא יוכל לבקש היתר בנייה ולהתחיל לבנות.

גבעת המטוס נמצאת בדרום ירושלים, מדרום לקו הירוק, והיא נחשבת לנקודה אסטרטגית אשר תמנע רצף טריטוריאלי פלסטיני בעתיד. גבולות המתחם הם תלפיות בצפון, דרך חברון במזרח, גילה בדרום ובית צפאפא במערב. הגבעה נקראת על שם מטוס פוגה מגיסטר ישראלי שנפל במקום ביום השני של מלחמת ששת הימים, וטייסו סגן דן גבעון נהרג‏‏.