חיסון קורונה
צילום: אי-פי

ראש ממשלת בריטניה: נתחיל לחסן בחיסון של פייזר בעוד כחודש

שר הבריאות הבריטי: הממלכה פועלת בשיתוף פעולה הדוק עם חברת פייזר ותהיה מוכנה להשתמש בחיסון לפני חג המולד - אם יאושר • בישראל נערכים לשלב הבא בניסוי החיסון של המכון הביולוגי. סגן מנהל ביה"ח אסותא אשדוד: החיסון הישראלי יופץ יותר מאוחר, אבל צפוי להחזיק יותר זמן
בן יניב
16 בנובמבר 2020
12:59

המירוץ להשגת החיסון: בריטניה תתחיל לחסן את הציבור בחיסון של חברת התרופות פייזר כבר בסוף החודש הבא, עוד לפני חג המולד. כך אמר היום (שני) ראש הממשלה בוריס ג'ונסון, הנמצא בבידוד, בסרטון שפירסם. ג'ונסון שב וקרא לציבור לשמור על ההנחיות. שר הבריאות הבריטי, מאט הנקוק, אמר כי הממלכה פועלת בשיתוף פעולה הדוק עם חברת פייזר ותהיה מוכנה לחסן ברגע שהחיסון יגיע, אם הוא יאושר בידי הרשויות. בריטניה היא המדינה שנפגעה ממגפת הקורונה באופן הקשה ביותר באירופה - יותר מ-52 אלף בריטים מתו עד כה מהנגיף, ויותר ממיליון ו-200 אלף איש נדבקו בו.

בסוף השבוע חתמה גם ישראל על הסכם עם חברת פייזר ולפיו תקבל ישראל שמונה מיליון מנות שיספיקו לחיסון ארבעה מיליון אזרחים. ההנחה היא שהעברת המנות תחל בראשית 2021 ותקרה בכמה פעימות של מאות אלפי מנות כל אחת.

בתוך כך, המכון הביולוגי נערך לשלב הניסוי הבא ובית החולים אסותא אשדוד מתכונן לגיוס המשתתפים בו. סגן מנכ"ל בית החולים, פרופ' עמית אסא, אמר היום בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב, כי מנגנון החיסון של המכון הביולוגי שונה מזה של החיסון של חברות פייזר ומודרנה: "החיסון הישראלי מבוסס על וירוס קיים שמלבישים בתוכו חלבון של וירוס הקורונה, והוא אמור לפתח נוגדנים בגוף המחוסן", אמר פרופ' אסא. עוד הוסיף כי "אולי החיסון שלנו יופץ יותר מאוחר, אבל צפוי להחזיק יותר זמן".