ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

היום שאחרי פירוק הממשלה: כחול לבן יקדמו חוק שיעגן את הזכות לשוויון

במפלגה משרטטים את דרך הפעולה לאחר פירוק הקואליציה
זאב קם
18 בנובמבר 2020
07:39

המשבר בממשלה - היום שאחרי: הצעת החוק הראשונה שבכחול לבן מתכוונים לנסות ולהעביר בכנסת לאחר פירוקה של הקואליציה תהיה עיגון הזכות לשוויון באמצעות תיקון חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. מדובר בהצעת חוק שהגיש ח"כ איתן גינזבורג והיא למעשה מהווה סוג של תיקון לחוק הלאום ותגיע כמענה לטענות שעלו נגד החוק שהוא כביכול פוגע בזכויות המיעוטים.

אלא שהוספת הזכות לשיוויון בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו טומנת נפיצות גדולה בעיקר מול הסיעות החרדיות מאחר שהיא נוגעת גם לזכויות להט"ב וכן לזרמים דתיים כמו הרפורמים והקונסרבטיבים. 

במקביל, בכחול לבן לא מתכוונים למרוד כבר היום (רביעי) במשמעת הקואליציונית ולכן לא יתמכו בהצעת החוק של יש עתיד שתעלה היום בכנסת, שמבקשת למנוע מראש ממשלה עם כתבי אישום לכהן כראש ממשלה.

בעוד כשנה אמור שר הביטחון בני גנץ להתמנות לראש הממשלה במסגרת הסכם הרוטציה בין כחול לבן והליכוד. אלא שמקורבים לראש הממשלה בנימין נתניהו אמרו לכאן חדשות כי הסיכוי שהרוטציה עם גנץ תמומש - אפסי. לדברי אותם מקורבים, גנץ איבד את הלגיטימציה הציבורית לכהן כראש ממשלה.

בסיור שקיים היום ברמת הגולן נשאל שר הביטחון אם הוא חושב שבעוד שנה נתניהו יאפשר לו להיכנס לתפקיד ראש הממשלה, ואמר: "אני חושב שזה צריך לקרות. יש לנו הסכם והוא אמור לעמוד בו, נראה".

שלשום גנץ נפגש עם ראשי המטות של המפלגה לשיחה שחלקה עסק בהיערכות לבחירות, ואמר בה: "ההכרעה אם ללכת לבחירות תיפול עד השבוע הראשון של החודש הבא, לא נחכה לדקה ה-90".

בתחילת החודש שר החוץ גבי אשכנזי אמר שבתוך שבוע תיפול החלטה בנוגע להליכה לבחירות, אך לא נפלה כל החלטה כזאת. גורמים במערכת הפוליטית מעריכים כי גם הדד ליין של גנץ לא יצא לפועל וכי בכחול לבן יחכו עד לדקה ה-99.