הנשיא ריבלין
צילום: מארק ניימן, לע"מ

הנשיא ריבלין: לפני שמדברים על שתי מדינות לשני עמים – עלינו לבנות אמון עם הפלסטינים

"לא נגזר עלינו לחיות יחד, נועדנו לחיות יחד", אמר הנשיא על הפלסטינים ברקע ביקורו של שר החוץ האמריקני בהתנחלות פסגות. ריבלין התייחס להסכמי השלום של ישראל עם העולם הערבי ואמר: "יש לנו שלום עם המלך, עם הנשיא, עם הממשלים, ולפעמים עם הצבאות, אבל אין לנו שלום בין העמים"
גילי כהן ואוריה אלקיים
19 בנובמבר 2020
19:09

"ללא אמון, איננו יכולים להגיע לשום סוג של הסכמים והבנות, או להביא לסיומה של הטרגדיה בה אנו חיים, ולכונן שלום אמת". כך אמר נשיא המדינה ראובן ריבלין היום (חמישי) בטקס קבלת המדליה של מכון וושינגטון למדיניות המזרח התיכון לשנת 2020.

"אנחנו יכולים לדבר על 'שתי מדינות לשני עמים', 'מדינה אחת לכל העמים', 'פדרציה', 'קונפדרציה' - אבל ראשית עלינו לבנות אמון. ניסיתי לומר זאת לכל נשיא אמריקני, עלינו למצוא את הדרך לבנות אמון. גם הנשיא טראמפ הבין שללא ביטחון ובניית אמון, לא יעזרו עסקאות, אתה מוכרח לסמוך על מישהו. הוא הבין, אבל אין מישהו שמבין זאת באזורנו", אמר בראיון מיוחד למכון וושינגטון לרגל הזכייה.

ריבלין בירך על הסכמי הנורמליזציה האחרונים והרחיב לגביי הפלסטינים כי "עלינו להבין - לא נגזר עלינו לחיות יחד, נועדנו לחיות יחד. יש לנו שלום עם המצרים במשך יותר מארבעים שנה, יש לנו שלום עם הירדנים במשך 27 השנים האחרונות – יש לנו שלום עם המלך, עם הנשיא, עם הממשלים, לפעמים יש לנו שלום עם הצבאות כשצריך לשמור על ביטחון האזור כולו. אבל אין לנו שלום בין העמים וכל עוד אין שלום בין העמים, לא נוכל להביא עצמנו לשלום אמת, להבנה אמיתית".

הנשיא דיבר על תפקידם החשוב של אזרחי ישראל הערבים כגשר לשכנותיה של ישראל ואמר: "אני עושה הרבה על מנת להפוך את ערביי ישראל לגשר האמיתי בין האוכלוסיות. הייתי גם רוצה שאזרחי ישראל הערבים יהפכו לגשר בינינו לבין העולם הערבי כולו. אין לנו מלחמה עם האסלאם ומעולם לא הייתה לנו מלחמה עם האסלאם. למרבה הצער הייתה לנו מלחמה עם מדינות ערב שדחו את עצם הרעיון של קיומה של מדינה יהודית. אבל אני באמת מאמין שכשאזרחי ישראל הערבים יטוסו לאבו דאבי, ויישאלו מאיפה הם והם יגידו 'אנחנו ישראלים', נתחיל למצוא את הדרך הנכונה ליצירת אמון אמיתי בין מדינות האזור".

עוד התייחס ריבלין להיותה של ישראל מדינה יהודית ודמוקרטית: "ישראל לא פחות יהודית ולא פחות דמוקרטית״ אמר והוסיף: ״גם 120 חברי הכנסת כולה, אינם יכולים לשנות את אופייה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית בדיבור אחד".

המדליה הוענקה לנשיא המדינה באופן אישי בבית הנשיא, על ידי נציגי מכון וושינגטון בישראל והרמטכ"ל לשעבר, רב אלוף במיל' גדי איזנקוט, עמית מחקר במכון.